
Daniel C. Dennett: Memes as the Key to Human Intelligence
Date and time
Description
Zapraszamy na spotkanie z prof. Danielem C. Dennettem z Tufts University, jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów.
Mimo godnego wieku (rocznik 1942) Dennett pozostaje jednym z najbardziej wszechstronnych i kontrowersyjnych filozofów umysłu, nauki i biologii. Od lat z pasją pioniera kładzie nacisk na utrzymanie empirycznego związku uprawianej przez niego dziedziny z rzeczywistością. Niejasne pojęcia, jak na przykład świadomość, wyciąga z przykrytych mgłą bagien intuicji i przesądów – za pomocą nauk ścisłych, przyrodniczych i informatycznych. Bierze udział w publicznych dyskusjach na temat religii i polityki.
Wszyscy pozostajemy w sferze intelektualnego oddziaływania tego filozofa. Myśląc o mózgu i jaźni, zastanawiając się nad istotą świadomości, pytając o to, ile wolności jest w wolnej woli, świadomie czy nie mówimy Dennettem. Używamy pojęć lub intuicji stworzonych lub współtworzonych przez tego badacza.
W Polsce Daniel C. Dennett pojawia się po raz pierwszy. Nie przegapcie tej okazji!
19 października o godz. 18.00 wygłosi wykład „Memy – klucz do ludzkiej inteligencji”. Memy to – przypomnijmy – struktury informacyjne, takie jak słowa, przysłowia, tabu, mity, tradycje, techniki, praktyki, wierzenia, podlegające w naszych mózgach, zdaniem Dennetta, naturalnej selekcji podobnej do darwinowskiej. Po wykładzie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzi dr Paweł Grabarczyk, filozof z IT University w Kopenhadze.
Gdzie: Warszawa, Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Sala Lustrzana oraz sala 268 (transmisja na żywo).
Wykład i rozmowa w języku angielskim. Nie przewiduje się tłumaczenia. Wstęp tylko z wejściówkami.
***
Daniel C. Dennett będzie gościem konferencji „Trends in Interdisciplinary Studies” (20–22.10.2017, Lublin), współfinansowanej ze środków MNiSW. Spotkanie odbywa się w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w ramach obchodów jej 25-lecia.
Organizatorzy: Projekt Avant, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Tygodnik POLITYKA
Partnerzy: Centrum Spotkania Kultur, Tygodnik Powszechny, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS