Ruth Catlow in conversation with Ebru Yetişkin

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

ATÖLYE

No:1 Birahane Sokak

İstanbul, İstanbul 34381

Turkey

View Map

Event description
In this talk, Ruth Catlow provides an overview of Furtherfield's unique approach born of collaborative and co-creative practices.

About this Event

The most fundamental problems of our time are connected to the cultures of large monopolistic tech companies. For over 20 years, Furtherfield have worked to empower diverse groups of people, getting hands on with art and tech, in order to disrupt and democratise our increasingly digital lives. In this talk, Furtherfield Co-Founding Artistic Director, Ruth Catlow, provides an overview of the organisation’s unique approach born of collaborative and co-creative practices. She explains how Furtherfield engage any and everyone in conversations about life and tech (or natural and artificial intelligences) through playful fieldwork online and off. The speech will be hosted by Ebru Yetişkin, who works along the axes of science, art and technology and examines the new media culture with a critical manner.

Ruth Carlow

As Co-Founding and Co-Artistic Director, Furtherfield, Ruth Catlow is a leading authority on emancipatory network cultures, practices and poetics. She has co-curated over 60 digital arts exhibitions around themes of placemaking, alternative economies and the commons. Keynote speaker and author of countless publications on art, technology and social change, including editing the internationally acclaimed Artists Re:Thinking the Blockchain. In 2019 her blockchain and the arts lab series, DAOWO, produced with Ben Vickers (Serpentine Galleries) and Goethe-Institut won a European Centre for Creative Economy ‘NICE’ award. She heads DECAL, Furtherfield’s DeCentralised Arts Lab, developing cross sector partnerships for using blockchain and web 3.0 technologies for new, fairer economic models for the arts.

Ebru Yetişkin

Ebru Yetişkin is an Istanbul based curator and researcher, who is working on the interaction of science, technology and art. She studied Radio-TV-Cinema as a bachelor degree in Istanbul University. Then she attended the master program on Science, Technology and Society in Istanbul Technical University and Université Louis Pasteur, and started working on the impact of uncertainty of science in the policy making process. She completed the PhD program in sociology in Mimar Sinan Fine Arts University in 2008. She conducted the preliminary phase of her thesis research in Centre Sociologie de L’Innovation in Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris as a visiting scholar with Bruno Latour and Antoine Hennion. Since 12 years, she has been working as a researcher in Istanbul Technical University and teaching sociology, contemporary art and media related courses. She also gave classes in New York University and Inholland University as a guest teaching staff. She curated new media art related exhibitions entitled, Cacophony (2013), Code Unknown (2014) and Waves (2015) in Istanbul. This year, she also directed and curated Plugin New Media Section of Contemporary Istanbul.

*The event will be held in English.

//

Zamanımızın en temel problemlerinden biri, büyük teknoloji şirketlerinin kültürleriyle bağlantılı. Furtherfield, 20 yıldan fazla bir süredir, artan dijital hayatımızda yaratılan hegemonyaları kırmak ve demokratikleştirmek amacıyla, sanat ve teknoloji ile ilgilenen çeşitli insan gruplarını güçlendirme çalışmalarında bulunuyor. Bu konuşmada, Furtherfield Kurucu Ortağı ve Sanat Yönetmeni Ruth Catlow, kuruluşun işbirlikçi ve eş yaratıcı uygulamalardan doğan benzersiz yaklaşımına genel bir bakış sunacak. Catlow, Furtherfield'in çevrimiçi ve çevrimdışı ortamda eğlenceli saha çalışması yoluyla, her insanın yaşam ve teknoloji (veya doğal ve yapay zekalar) konusundaki konuşmalarına nasıl katıldığını bizlerle paylaşacak. Konuşmanın ev sahipliğini ise bilim, sanat ve teknoloji eksenlerinde çalışan ve yeni medya kültürünü eleştirel bir yaklaşımla inceleyen Ebru Yetişkin üstlenecek.

Ruth Carlow

Furtherfield’ın Kurucu Ortağı ve Ortak Sanat Yönetmenliği'ni üstlenen Ruth Catlow, özgürleştirici ağ kültürleri ve uygulamaları konusunda lider bir isim. Mekân oluşturmaları, alternatif ekonomiler ve ortak alanlar üzerine 60'tan fazla dijital sanat sergisinin eş küratörlüğünü yaptı. Ruth; sanat, teknoloji ve sosyal değişime dair sayısız yayını üretmekle beraber, uluslararası övgüye sahip Artists Re:Thinking the Blockchain’in editörüdür. 2019 yılında, Serpentine Galleries’den Ben Vickers ve Goethe-Institut ile ürettiği blockchain ve sanat laboratuvarı serisi DAOWO, European Centre for Creative Economy “NICE” ödülünü kazandı. Ruth Carlow, Furtherfield’ın DeCentralised Arts Lab’i olan DECAL’a başkanlık ederek, sanat için yeni, daha adil ekonomik modeller için blok zinciri ve web 3.0 teknolojilerini kullanmak için sektörler arası ortaklıklar geliştiriyor.

Ebru Yetişkin

Yetişkin 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-TV-Sinema bölümünde lisans eğitimini aldı. Daha sonra Université Louis Pasteur ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin “Bilim, Teknoloji ve Toplum” programında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ndeki doktora araştırmasının bir kısmını burslu olarak Paris’teki Ecole Nationale Supérieure des Mines – İnovasyon Sosyolojisi Merkezi’nde ve Palais de Tokyo Müzesi’nde Bruno Latour’un danışmanlığı altında yürüttü. 2003 yılından beri İTÜ’de tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam eden Yetişkin, sosyoloji, medya ve günümüz sanatıyla ilgili lisans ve lisansüstü dersleri veriyor. New York Üniversitesi ve Inholland Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak dersler veren Yetişkin, Türkiye’de disiplinlerötesi araştırma ve eğitim çalışmalarının gelişmesine aracılık ediyor. 2013 yılında Transmediale Sanat ve Dijital Kültür Festivali’nin davetli konuşmacıları arasında yer alan Yetişkin, aynı yıl yeni medya sanatları ile ilgili kürasyon çalışmalarına başladı ve Contemporary Istanbul Plugin Yeni Medya ve Dijital Sanatlar Bölümü’nün Direktörlüğünü üstlendi.

*Etkinlik dili İngilizce'dir.

Date and Time

Location

ATÖLYE

No:1 Birahane Sokak

İstanbul, İstanbul 34381

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved