Skip Main Navigation
Page Content

Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde tamamladı. Konsevatuvar eğitimininin ardından Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatro larında klasik, modern, komedi, dram olmak üzere pek çok oyunda rol aldı. Devlet tiyatrolarının yanısıra Istanbul da özel tiyatrolarda çallıştı,oynadığı rollerle  tiyatro dünyasının en prestijli ödullerine layık görüldü. Defalarca Türk tiyatrosunun en kıymetli oyuncuları ile aynı sahneyi paylaşma fırsatı yakaladı.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra televizyon dünyasına adım attı. 2000 yılında ilk olarak NTV ve  kanal D ile çalışmaya başladı.Ardından değişik tv kanallarında bir çok dizide oynadı.

Onu herkes tarafından tanınan ve çok sevilen bir oyuncu yapan Sihirli Annem dizisi oldu. Sihirli Annem de oynadığı Betüş karakteri ile 7 den 70 e çok  geniş bir hayran kitlesine sahip oldu ve hafızalara ekranların sevimli annesi olarak kazındı. Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan Sihirli Annem İnci Türkay a, pek çok ödül ve başarı getirdi. Özellikle çocukların idolü haline gelen Türkay kariyerini çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine yönlendirdi.Çocuklarla yaptığı programlar, workshoplar, dersler her zaman çocukların yaraıcılığını ve hayal güçlerini geliştirmeye yönelik oldu.Bu konuda uzman pedagoglar ve eğitimcilerile çalıştı.

Tv kariyerinin yanısıra sinema filmlerinde ve reklamlarda oynadı. Son dönemlerde daha çok eğitimci kimliğini öne çıkartmaya başladı. Sosyal sorumluluk projelerine destek verdi.

Türkay şimdilerde pek çok  dernekle işbirliği içerisinde gönüllü olarak çalışmaya devam etmektedir.

Devlet tiyatrolarında sanatçı olarak görevini sürdürmektedir. Çocuklarla yaratıcı drama üzerine çalışmaktadır. Ali adında bir oğlu vardır. Oğlu ile olan hayatını onunla, ilişkisini herşeyin üzerinde tutan Türkay halen hayallerinin peşinde koşmaktadır.

Save This Event

Event Saved