Free

Yeni Yaratıcılar #16: Pınar Akkurt

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

ATÖLYE

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası

Silahşör Cad. Birahane Sok. No: 1

İstanbul 34381

Turkey

View Map

Event description

Description

ATÖLYE ve Bigumigu iş birliğinde gerçekleşen Yeni Yaratıcılar, 16. etkinliğinde sanatçı, tasarımcı ve maker Pınar Akkurt'u ağırlıyor. Çoğunlukla enstalasyon çalışmalarına odaklanan Akkurt, ulaşılması kolay, günlük objeler kullanıyor ve onlara yeni fonksiyonlar vererek yeni şekil ve formlara dönüştürüyor.

Anahtar kavramları renk, perspektif, dönüşüm ve ileri dönüşüm olan Akkurt, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun oldu, yıllarca tasarımcı olarak çalıştı, taze görsel dillerin nasıl oluşturulacağı ve değişken ölçekler kullanarak daha büyük ölçeklerde sürdürülebilir sistemler tasarlama konusunda araştırma ve uygulamadan asla vazgeçmedi. İşte bu yüzden DIY (kendin yap) kültürünü hazırlayan ve ham maddelere dönüştürme şansı veren kültür, her zaman hayatının bir parçası oldu. Bu kültürün doğal bir uzantısı olan ileri dönüşüm çalışmalarına devam ediyor. Atık malzemelerin nasıl dönüştürüleceğine dair basit ve pratik örnekler veya yöntemler toplayarak “İleri Dönüşüm Kütüphanesi” oluşturdu. Çeşitli üniversitelerde workshop çalışmaları vererek, yurt içi ve yurt dışında görüşmeler yaparak tecrübesini paylaşmaya devam ediyor. Akkurt hâlen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

-

16th edition of New Creator’s, organized by ATÖLYE and Bigumigu, is hosting artist, designer, and maker Pınar Akkurt. Focusing mostly on installations, Akkurt uses easy-to-reach, everyday objects and transforms them into new shapes and forms, giving them new functions.

Her key concepts are color, perspective, transformation and upcycling. A graduate of Mimar Sinan Fine Arts University Graphic Department, she has worked as a designer for years, never giving up research and implementation on how to form fresh visual languages and design sustainable systems in bigger scales, using variable materials. That’s why the DIY (do it yourself) culture, giving her the chance to transform readymade or raw materials, is always a part of her life. She carries on her work in upcycling, a natural extension of this culture. She moved on to collect simple and practical examples or methods on how to transform waste materials, forming an “Upcycling Library”. She continues to share her experience by giving workshops in various universities and talks both locally and abroad. She is currently a guest lecturer at Istanbul Bilgi University Faculty of Architecture.

Share with friends

Date and Time

Location

ATÖLYE

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası

Silahşör Cad. Birahane Sok. No: 1

İstanbul 34381

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved