Free

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

TOBB University of Economics and Technology

43 Söğütözü Caddesi

Çankaya, Ankara 06510

Turkey

View Map

Friends Who Are Going
Event description

Description

Yapay zeka ve makine öğrenmesi alanındaki ikinci buluşmamızın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

4 Aralık'ta görüşmek üzere.

Meetup sayfası:

https://www.meetup.com/Yapay-Zeka-ve-Makine-Ogrenmesi-Meetup/events/244899753/

Program:

18:30 - 19:00 Çay, kahve, ikram ve sohbet

19:00 - 19:30 Makineler Nasıl Öğrenir, Semih Yağcıoğlu

19:30 - 19:45 Çay, kahve, ikram ve sohbet

19:45 - 20:15 Yapay Zekanın Dili , Yrd. Doç. Dr. Burcu Can

20:15 - 20:30 Çay, kahve, ikram ve sohbet


Tarih : 04.12.2017

Yer : TOBB ETÜ Sosyal Tesisler

Notlar : Katılım ücretsiz olup, 150 kişi ile sınırlıdır. Çay-kahve ve kuru pasta ikramımız olacaktır. Giriş için üniversite güvenliğine katılımcı listesi verilecektir. Otopark mevcuttur.


Makineler Nasıl Öğrenir, Semih YAĞCIOĞLU

Bu konuşmada son dönemde oldukça ilgi uyandıran Yapay Zeka’nın tarihsel gelişiminden bahsedecek, öğrenme nedir ve makineler nasıl öğrenir gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.


Özgeçmiş

Semih Yağcıoğlu, lisans eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde, Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Yönetimi'nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde, Bilgisayarlı Görü ve Doğal Dil İşleme alanlarında makinelerin insan gibi kavrayabilmesi ve muhakeme edebilmesi üzerine doktora çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda Büyük Veri Ürün-Servis Geliştirme Grup Liderliğinde Derin Öğrenme ile farklı Yapay Zeka problemlerinin çözülmesi üzerinde çalışmaktadır.


Konuşma başlığı: Yapay Zekanın Dili, Yrd. Doç. Dr. Burcu CAN

Doğal dil işleme, bilgisayarların insan dilini öğrenip anlayabilmesi ve hatta bu dili taklit edebilmesi için her türlü çalışmayı barındırmaktadır. Yakın zamanda ilk yapay zeka albümü ortaya çıkmış, Turing testini geçebilen şiirler yapay zeka tarafından üretilmeye başlanmıştır. Bu konuşmada, doğal dil işleme alanı tanıtılarak, bu alandaki alt problemlerden bahsedilecektir. Bunun yanında, yakın zamanda yapılan çalışmalara da örnekler verilecektir.

Özgeçmiş

Burcu Can, lisans ve yüksek lisans derecelerini 2005 ve 2007 senelerinde Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden almıştır. 2011 senesinde doktora derecesini İngiltere York Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden, Suresh Manandhar danışmanlığında almıştır. 2014 senesinde, 9 aylığına yine York Üniversitesi, Yapay Zeka Laboratuvarı’nda misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. 2011 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. Hacettepe Üniversitesi Doğal Dil İşleme Laboratuvarı kurucuları arasındadır. Araştırma alanı, doğal dil işleme kapsamında genellikle hesaplamalı dilbilimi üzerinedir.

Bizi Takip Edin:

https://github.com/yapayogrenme
https://twitter.com/yapayogrenme
https://medium.com/@yapayogrenme

Share with friends

Date and Time

Location

TOBB University of Economics and Technology

43 Söğütözü Caddesi

Çankaya, Ankara 06510

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved