Free

Time Series Prediction with Neural Networks: Applications, Pitfalls and Bey...

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Satori Stage

9 Mickiewiczova

811 07 Bratislava

Slovakia

View Map

Event description

Description

First Machine Learning Meetup of 2018 in Bratislava will be kicked off by a special guest from abroad - Rudradeb Mitra will tell us more about Time Series Predictions With Neural Networks and their various uses - from predicting customer buying behavior to predicting health risk or potential future accidents.

The speaker will explain using three cases how are companies combining time series data and Neural networks to do predictions. Then we will look at the pitfalls in the approaches and what other kinds of algorithms are being or can be developed to overcome the hurdles.

Rudradeb Mitra worked in 4 European AI groups and had published 10 research papers on various AI topics including language processing, semantic web, 5th generation languages, and multi-agent planning. After finishing his Masters from Univ. of Cambridge he went on to build 4 startups – two in Silicon Valley, one in UK and one in Belgium. One of his startups was working on predicting potential future car accidents.

It is a great talk to look forward to, it will be in english and we will meet again at Satori Stage on 24th of January! As always, discussion and networking will not be missing.


See you in 2018!


-----------------------------------------------------------------------------------

Prvý Machine Learning Meetup v Bratislave v roku 2018 zaháji špeciálny hosť - Rudradeb Mitra v talku Time Series Predictions With Neural Networks priblíži aplikácie NNs v analýzach časových radov - od predpovedania správania sa zákazníkov po predpovedanie zdravotných rizík a potencionálnych nehôd.

Na ilustráciu speaker vybral 3 case studies toho, ako firmy dokážu skombinovať do predpovedí data z časových radov a neurónových sietí. Pozrieme sa aj na nástrahy daných prístupov a aké iné algoritmy môžme použiť na prekonanie prekážok.

Rudradeb Mitra pracoval v 4 európskych AI skupinách a publikoval 10 článkov na rôzne témy z oblasti AI, ako napríklad lanuage processing, semantic web, 5th generation languages a multi-agent planning. Po skončení štúdia na Cambridgi pôsobil v 4 startupoch (2 v Sillicon Valley, 1 v UK a 1 v Belgicku). Jeden z jeho startupov predpovedal budúce autonehody.

Môžme sa tešiť na skvelú prednášku, ktorá bude v anglickom jazyku a opäť v Satori Stage, konkrétne 24. januára. Ako vždy nás čaká aj diskusia a networking.


Vidíme sa v 2018!
Share with friends

Date and Time

Location

Satori Stage

9 Mickiewiczova

811 07 Bratislava

Slovakia

View Map

Save This Event

Event Saved