£22.15

REFRESH YRSFL - Greek Folk Dances with Neslihan Eryol

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

The Exchange

75 London Road Twickenham TW1 1BE

London

TW1 1BE

United Kingdom

View Map

Refund Policy

Refund Policy

Contact the organizer to request a refund.

Eventbrite's fee is nonrefundable.

Event description
The Unifying Power of Greek Folk Dance and Music - 2 hours with Neslihan Eryol

About this Event

Join us for a dynamic, enthusiastic 2 hours of Greek Folk Dances

Dancing is a great activity, an entertaining exercise to pursue at almost any age. Folk dancing is one of the most interesting aspects of Greece and it is one of the few countries in which folk dancing is as popular today as it was in the past.

On 22nd November you will get the chance to experience 2 hours of Greek Folk Dances together with Neslihan Eryol, who is a passionate Greek Folk dancer.

Neslihan started to dance professionally in 2015 and is one of the leading dancing instructors and performers of http://kakapedia.com an exclusive Greek Dancing Group established in Turkey in 2015.

Neslihan was privileged to be able to learn from Greece's best folk dancers and loves to share her passion . Kakapedia is the only Greek Dance Group running dancing courses as well as performing on various stages all over Turkey. As Refresh Yrslf we are happy to host Neslihan in London.

Neslihan will be teaching following dances;

  • Hasaposerviko
  • Koulouroitikos
  • Zonaradikos

****** ****** ****** ****** ****** ****** ****** ******* *******

https://www.facebook.com/neslihan.eryol

https://www.instagram.com/neslihan.eryol

****** ****** ****** ****** ****** ****** ****** ******* *******

Dans etmek insanlığın ilk çağlardan beri duygularını dışarıya vurmak için kullandığı etkin ve güçlü bir yöntemdir. Dans tutku, keyif ve mutluluk demektir.

2 saat süresince Neslihan Eryol ile birlikte Yunan ada danslarını keşfedip, ege komşumuzun nefis ritimleri ile dans edecegiz.

Neslihan Eryol olarak oldum olası hayatımda dans vardı, ancak bunu profesyonel olarak gerçekleştirmeye başlamam 2015 yılı itibari ile oldu, 2015 yılında “Kakapedia” http://kakapedia.com adı altında bir Yunan dansları grubu kurduk, öncelikle Türkiye’de bu işi bilenlerden uzun süreli dersler aldık, daha sonra bu bize yetmedi ve öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz derslerin ana vatanına Yunanistan’a defalarca giderek oradaki bu konuda en iyi olan hocalardan dersler aldık, sertifikalarımızı tamamladık.

Gururla söyleyebilirim ki Türkiye’de Yunan Dansları konusunda en büyük gurubuz, İstanbul’da ; Tuzla, Pendik, Maltepe, Kadıköy, Mecidiyeköy, Bakırköy gibi ilçelerde anlaştığımız studyolarda düzenli dersler veriyoruz, Istanbul dışında düzenli olarak; İzmir, Bodrum, Fethiye, Anlara ve Antalya’da faaliyet göstermekteyiz

22 Kasım günü, 2 saat süresince katılımcılar 3 dans öğrenecekler;

  • Hasaposerviko
  • Koulouroitikos
  • Zonaradikos

****** ****** ****** ****** ****** ****** ****** ******* *******

www.refresh-yourself.co.uk

REFRESH YRSLF is a Anglo/ Turkish public interest group aimed at both the English and Turkish communities. Our refreshing calendar runs between September 2019 until July 2020, hosting English as well as Turkish personal development events.

We are keen to be an operational and informative link between valuable Anglo / Turkish keynote speakers and participants who are especially interested in wellbeing, family, women, career and life style.

Refresh Yrslf runs INTRO as well as WORKSHOP events. At INTRO events we aim to give you an idea about the keynote speaker and his/her services/products. Nevertheless, WORKSHOP events are special designed information, knowledge and experience sharing based interactive events.

Refresh Yrslf - "Kendinize zaman ayırın, yatırım yapın ve yenilenin."

www.refresh-yourself.co.uk ; facebook ve instagram hesaplarımızdan bizleri takip edin.

Refresh Yrslf Mayıs 2017 yılında kurulmuş bir sosyal etkilesim platformudur. Refresh Yrslf etkinlikler ile hedefimiz aile, kadın, kariyer, sağlıklı yaşamı ve kişisel gelişim alanlarında bilgi ve deneyim sahibi olan uzmanları ile farkındalıklarını güçlendirmek isteyenler ile buluşturmak. Etkinlikler Türkce ve Ingilizce olarak yürütülmektedir.

Share with friends

Date and Time

Location

The Exchange

75 London Road Twickenham TW1 1BE

London

TW1 1BE

United Kingdom

View Map

Refund Policy

Contact the organizer to request a refund.

Eventbrite's fee is nonrefundable.

Save This Event

Event Saved