Free

Play Days #1: Kick-Off

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

ATÖLYE

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Silahşör Cad.

Birahane Sok. No: 1 Şişli, Istanbul, Turkey

Istanbul 34381

Turkey

View Map

Event description

Description

Oyun Savunucuları Dünya Oyun Günü’nde Buluşuyor!

‘Play Days’ Toyi’nin oyun savunucularını bir araya getirmek ve oyun hakkındaki güncel meselelerin çözümlerine herkesin kendi özgün savunuculuk yöntemleriyle katkı yapabileceği bir ortam yaratmak amacıyla oluşturduğu bir etkinlik serisi.

İlki 28 Mayıs Dünya Oyun Günü’nde gerçekleşecek olan etkinliğin ilk bölümünde eğitim, tasarım ve sosyal girişimcilik alanlarından konuşmacılar kendi savunuculuk hikayelerini paylaşacaklar. Etkinliğin buluşma şeklinde geçecek ikinci bölümünde ise ebeveynler, eğitimciler, tasarımcılar ve sivil toplum çalışanlarından oluşan Toyi Oyun Savunucuları oyun alanındaki güncel meseleleri tartışacak ve kendi savunuculuk mesajlarını oluşturacaklar.

Program:

19:30 - 20:30: Play Talks
Moderatör: Gizem Kendik Önduygu - Toyi İletişim ve Savunuculuk Yöneticisi
Panelistler: Belma Tuğrul - Okul Öncesi Eğitimcisi ve Oyun Savunucusu, Berna Aslan - İngilizce Öğretmeni ve Oyun Bulaştırıcısı, Elif Atmaca - Toyi Kurucu Ortağı ve Tasarımcı

20:40 - 21:30: Play Meet-Up
Bizce herkesin çocuk oyun hakkını desteklemek için yapabileceği bir şeyler var. Kim kişisel yaşantısında kendine özgü yollarla oyun savunuculuğu yapıyorsa: okulunda oyun dostu uygulamaları teşvik eden bir öğretmen, yeğeniyle oyun oynamaya vakit yaratan bir hala, oyuncak endüstrisinin cinsiyet kalıplarından arındırılmasını talep eden bir ebeveyn… Biz onlara Toyi Oyun Savunucuları diyoruz. Sen de kendi oyun savunuculuğu hikayeni paylaşmak için aramıza katıl, etkinliğe kayıt ol.

Etkinlik dili Türkçe'dir.


//

Play Advocates Meet at World Play Day!
Play Days is a series of events created by Toyi to bring play advocates together for discussions about current issues concerning play and to create an environment in which everyone can contribute to the solutions with their own unique advocacy methods.

In the first part of the event, which will take place on May 28th World Play Day, the speakers from the fields of education, design, and social entrepreneurship will share their own stories of play advocacy. The second part will consist of a meet-up of parents, educators, designers, and civil society workers who will discuss the current issues in the field of play and craft their own advocacy messages.

Program:
19:30 - 20:30: Play Talks
Moderator: Gizem Kendik Önduygu - Toyi Communication and Advocacy Manager
Panelists: Belma Tuğrul - Early Childhood Educator and Play Advocate, Berna Aslan - English Teacher and Play Spreader, Elif Atmaca - Co-founder of Toyi and Designer

20:40 - 21:30: Play Meet-Up
We believe everyone has something they can do to support the child's right to play. Whoever finds their own way of advocating play in their personal life: a teacher putting efforts in creating a play-friendly school, an aunt taking time to play with her niece, a parent requesting genderless marketing in toy stores… We call them Toyi Play Advocates. Join us to share your advocacy story! Don’t forget to register for the event which will be held on 28th May World Play Day.

The event will be held in Turkish.

Share with friends

Date and Time

Location

ATÖLYE

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Silahşör Cad.

Birahane Sok. No: 1 Şişli, Istanbul, Turkey

Istanbul 34381

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved