Actions Panel
When and where
Date and time
Location
Óbudai Egyetem Bécsi út 96/B Budapest Hungary
Map and directions
How to get there
Description
- Open1
-
The Mozilla Community - A global movement making local impact
Brian King (Mozilla), Szalai Kálmán (Mozilla), Karóczkai Krisztián (MTA SZTAKI, OE)
-
Szünet
-
syslog-ng: napló üzenetek gyűjtése, feldolgozása, a hasznos adatok kinyerése
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
The open source OpenStack project infrastructure Fully public Puppet
- Open2
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Több dimenziós adatkockák kezelése nyílt forrású OLAP rendszerrel
-
Szünet
- Open3
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
Szünet
-
A szabad felhasználású szoftverekhez kapcsolódó jogi kérdések

Brian King (Mozilla) Community Development at Mozilla, aka working with thousands of amazing people. Focusing on Regional Community Health.

Szalai Kálmán (Mozilla) a barátainak és a nyílt forráskód barátainak: Kami. Kami 2004 óta járul hozzá a Mozilla közösség munkájához. A SeaMonkey és a Mozillával kapcsolatos honosítási munkában vesz részt, kiadási bulikat szervez és előadásokat tart, valamint cikkeket ír. Rendszergazdaként dolgozik egy telekommunikációval foglalkozó fejlesztő cégnél és napi szinten használja a nyílt forráskódú technológiákat. A magyarországi Firefox OS csapat tagja.

Karóczkai Krisztián (MTA SZTAKI, OE) férj és családapa. Amikor otthonról 'szabadságra' megy, akkor az MTA SZTAKI munkatársa, az Óbudai Egyetem PhD hallgatója. Több mint tíz éve foglalkozik Java-val és webalkalmazásokkal. A Java Mobil alkalmazások, Android, iOS, BlackBerry után mobilokon FirefoxOS környezetben érzi legjobban magát. A hazai felsőoktatásban Óbudai Egyetemen, Szegeden és Kecskeméten vesz részt a Firefox OS képzésben.
A naplózás alapjainak rövid bemutatása után megnézzük, hogy néz ki egy átlagos naplóüzenet és hogy mi is a baj ezzel a szabad szöveges formátummal. Ezek után megismerkedünk a név-érték párokkal, és hogy az üzenetek értelmezésével hogyan alakíthatjuk át a fontos adatokat név-érték párokká. Bemutatásra kerülnek a syslog-ng üzenet értelmezői (patterndb, CSV és JSON értelmezők) és hogy hogyan lehet a patterndb-hez mintákat készíteni szövegszerkesztővel vagy grafikus eszközökkel. Végül megnézzük, mi

Czanik Péter (Balabit) Community manager a BalaBitnél, a syslog-ng fejlesztőinél. Segít a syslog-ng felhasználóknak, bloggol, előad a naplózásról, ötleteket gyűjt a syslog-ng fejlesztéséhez. A syslog-ng csomag karbantartója openSUSE, Fedora/EPEL és FreeBSD platformokon. Ha épp van egy kis szabadideje, akkor kirándul, fényképez vagy valamelyik ARM vagy PPC gépét bütyköli.
Én is, te is, mindenki elkezdte valamikor, valahol a szakmát. A szerencsésebbek hasznosan töltötték a szakmai gyakorlatukat, a kevésbé mázlisták csak túlélték a kötelezőt. Mit tehetünk mi - szakmai gyakorlat vezetők - azért, hogy hasznosan teljen el a 4 hét és ne utálja meg közben a szakmát a jelölt. Vajon lehetséges mindezt nyílt szoftverekre alapozva megoldani a saját munkánk elvégzése mellett?

Cservenák János Lassan elmondhatom, hogy életem nagyobbik felét az informatika területén töltöttem. Programozóként kezdtem a pályafutásomat, majd a középiskola utolsó 2-3 évében beleszerettem a Linuxba. Valamikor még a Corel Linux, a Debian 2.1 és a SuSE 7.X idejében.... Azóta sokat változott a világ de még most is a Linux/Unix rendszereken érzem otthon magam. Szerencsére elmondhatom magamról, hogy a szakmám egyben az egyik hobbim is. Ha elfáradok akkor a csöpp fiam huncutsága vagy némi siklóernyőzés pihentet.
Teljesen mindegy, hogy honnan közelítjük meg, a fejlesztés és az üzemeltetés mindig két ellentétes dolgot akar: az üzemeltetés stabilitást, a fejlesztés dinamikus fejlődést. Hogyan hangoljuk össze az érdekeket? Hogyan hozzuk közelebb az egyiknek a másik szempontjait? Hogyan kezeljünk a feladatokat és hogyan oldjuk fel az emberi ellentéteket? Ezekről a témákról beszélünk elméletben és gyakorlatban is.
Pásztor János több mint fél évtizede a fejlesztés és az üzemeltetés közötti keskeny határmezsgyén mozog és vitt sikerre több nemzetközi projektet. Jelenleg az Ixolit egyik fejlesztési vezetője és a saját cégében, az Opsbears-ben ezzel a területtel kapcsolatban tanácsadást is vállal.
A fájljaid különböző verzióit tartalmazó könyvtárhalmazodat már nem bírod átlátni? Állandóan felülírjátok egymás munkáit a kollégákkal? Szeretnéd tudni ki, mikor, mit és miért módosított az éles oldalon? Akkor neked egy verziókezelő rendszer kell. Azok közül is az egyik legjobb a Git. Ha szeretnéd megismerni ezt a nagyszerű rendszert, akkor itt a kitűnő alkalom, gyere el és hallgasd meg az előadásomat.

Palócz István Szabad Szoftver hívő és közösségi arc. Részt vett több konferencia szervezésében, megálmodásában és megvalósításában. Jelenleg több cégnél tanácsadóként dolgozik. Amikor nem a komputer előtt ül, akkor vándorol erdőn-mezőn és vízen, különböző harcművészetek segítségével edzi testét és szellemét.
Feltöltés alatt.

Vigh Zoltán (Nextent Informatika) (Zool) több mint tíz éve foglalkozik Unix/Linux/BSD rendszerek üzemeltetésével és skálázásával. Jelenleg a Nextent Informatika IT üzemeltetési vezetője.
The open source OpenStack project infrastructure Fully public Puppet The OpenStack Infrastructure team manages a fully open source infrastructure which includes a continuous integration system, as well as tools OpenStack developers around the world use on a day to day basis. This includes the OpenStack wiki, IRC bots, Etherpad, ELK stack and more. This talk will explain how we've open sourced all of our configuration with Puppet and challenges faced by both our team and downstream consumers of our infrastructure.

Kiss Márton Feltöltés alatt
A DNS szerverek képezik a modern internetes kommunikáció egyik alappillérét. Műkődési zavaraik miatt akár meg is szünhetne a teljes internetes kommunikáció. Az előadás keretein belül lesz szó a domain nevek felépítéséről, a használt biztonsági megoldásokról (DNSSEC, SPF, DKIM), sőt pár érdekes felhasználási területet is érinteni fogunk (pl. ANYCAST).

Fried Zoltán (Balabit) Feltöltés alatt.
Pong! Ez volt régen, és hol tartunk most ? Az a kínos kérdés mindíg elhangzik, ha egy Linux után érdeklődő, lelkes felhasználóval beszélgetek az operációs rendszer használatáról. Nevezetesen : 'És lehet rajta játszani ?'. A válasz természetesen, IGEN! Steam, Desura, Valve, Cryengine, UT4, és a kiadók tábora egyre nő, akik Linux alá fejlesztik játékainak motorjait. Érdekel, hogy miként lehet játékgéppé változtatni gépedet ? Gyere és lazulj velem az előadásomon!

Rákosi Gergely a Játékmester
Az OpenStreetMap mint a 'térképes Wikipedia' közösségi projekt általános bemutatása, az előadó szubjektív tolmácsolásában. Szó lesz benne térképekről, geo adatokról, a mögötte lévő közösségről és a kapcsolódó nyílt szoftverekről. Emellett olyan filozófiai kérdésekre is választ kapsz, hogy a hazai nyílt geoadatokban mi van több: templom vagy kocsma? (Előzetes technikai ismereteket nem igényel az előadás megértése)

Samu Imre ( OpenStreetMap aktivista ) Adatbázisos szakmai múltjával most az OpenStreetMap projektet segíti. Általában itt megtalálod: http://www.meetup.com/OpenStreetMap-OSGeo-Hungary/
A vállalati környezetek egyik de-facto standardját a Microsoft hozta létre az Active Directory, az Exchange és a kapcsolódó mobil szinkronizáció, az ActiveSync rendszerekkel. Azon felül, hogy ezek jól használható, könnyen menedzselhető rendszerek voltak, nagyon erős vendor lock-int jelentettek a felhasználóknak. Az AD-t csak Windows szerverrel lehetett megvalósítani, Outlook klienst pedig csak Exchange szerver tudott kiszolgálni. Mára ez, köszönhetően a Microsoft szemléletváltásának is, jelentő

Czakó Krisztián ) a nyílt forrású megoldások közismert evangelistája. 1994. óta használ Linuxot és nyílt forrású szoftvereket, 1997. óta oktatja is ezek használatát. Ma a Linux Akadémia online képzésein találkozhatsz vele oktatóként.
Azok Firefox trükkök, amelyek már régen velünk vannak és sokat gyorsíthatnak a böngészővel végzett munkánkon, mégsem sokan ismerik őket. Azok a szolgáltatások, amelyeket sokan hiányolnak a Firefoxból, mégis már egy ideje a böngésző részei. Érdekesebb beállítások a motorháztető alatt, amelyek kényelmesebbé teszik a böngészést.

Szalai Kálmán (Mozilla) a barátainak és a nyílt forráskód barátainak: Kami. Kami 2004 óta járul hozzá a Mozilla közösség munkájához. A SeaMonkey és a Mozillával kapcsolatos honosítási munkában vesz részt, kiadási bulikat szervez és előadásokat tart, valamint cikkeket ír. Rendszergazdaként dolgozik egy telekommunikációval foglalkozó fejlesztő cégnél és napi szinten használja a nyílt forráskódú technológiákat. A magyarországi Firefox OS csapat tagja.
Az előadás során az OLAP kockák rövid elméleti ismertetésére (OLAP műveletek, alapfogalmak), OLAP adattárház építési technikák (csillag séma, hópehely séma, ETL) és az NDim OLAP nyílt forrású OLAP kockákat kezelő rendszer bemutatására kerül sor. Utóbbinál ismertetésre kerül többek között az NDim OLAP integrálhatósága más rendszerekkel (adatbázis kezelők, címtárak), OLAP kockák cluster-ben történő építésének lehetősége, valamint a szoftver architektúrát képző modulok részletezése.

Volcsányi Viktor Zsolt Több mint 5 éve foglalkozom Java alapú szoftverfejlesztéssel, backoffice és adattárház területen. Munkám mellett végzős hallgatóként tanulmányokat folytatok a Széchenyi István Egyetem Mérnök Informatikus MSc. szakán. Érdeklődési és kutatási területem az OLAP rendszerek és az üzleti intelligencia.
Részletesebb naplózásra lenne szükséged az otthoni hálózatodban? Bele szeretnél látni applikációs szinten a titkosított adatforgalomba (HTTPS)? Módosítani is szeretnéd a forgalmat például azért, hogy a felhőben tárolt adataidat (Google Calendar) el tudd rejteni az NSA elől? Pénzt viszont nem szeretnél áldozni egy külön szerverre? Az otthoni Wi-Fi routered segítségével is megteheted mindezt. A Zorp egy robusztus alkalmazásszintű proxy tűzfal, amit kiterjedt informatikai hálózattal rendelkező na
Pfeiffer Szilárd (BalaBit) A GNU/Linux rendszerekkel való ismerkedést még villamosmérnöki tanulmányai alatt kezdte meg. Az azóta eltelt több mint tíz évben szoftverfejlesztőként folyamatosan nyílt forrású környezetben, a szabad szoftverek minél szélesebb körű felhasználását szorgalmazva dolgozott, miközben néhány, munkája során alkalmazott szoftver fejlesztésében is részt vett. Érdeklődését az IT biztonságtechnikán túl a nyílt forrású szoftverek minőségi kérdései, a szabadon elérhető és terjeszthető szoftverek, illetve t
Nem csak olvasol, de írsz is blogot? Nem csak hallgatsz, de szerzel is a zenét? Nem csak nézed, de fotózod is a világot? Egyszóval szerző vagy? Akkor (szerzői) jogaid is vannak! Már csak az a kérdés mennyit biztosítasz ezekből a jogokból másoknak. A két egyszerű kérdésre adott válaszból ez rögvest kiderül. Engeded-e másoknak módosítani az általad létrehozottakat. Engeded a kereskedelmi felhasználást. Bármit válaszoltál is, biztosan létezik olyan Creative Commons licenc, ami kifejezi ezt a válas
Pfeiffer Szilárd (BalaBit) A GNU/Linux rendszerekkel való ismerkedést még villamosmérnöki tanulmányai alatt kezdte meg. Az azóta eltelt több mint tíz évben szoftverfejlesztőként folyamatosan nyílt forrású környezetben, a szabad szoftverek minél szélesebb körű felhasználását szorgalmazva dolgozott, miközben néhány, munkája során alkalmazott szoftver fejlesztésében is részt vett. Érdeklődését az IT biztonságtechnikán túl a nyílt forrású szoftverek minőségi kérdései, a szabadon elérhető és terjeszthető szoftverek, illetve t
A digitális tanulás világában természetes, ha a tanulói teljesítmények minősítése is digitális formában történik. Az Open Badges és a Mozilla által biztosított infrastruktúra ennek a lehetőséget teremti meg. Nem pusztán egyszerű értékelésről van szó, hanem akár az egymásra épülő tanulói tevékenységek komplex rendszerében elért teljesítmények hitelesítéséről és dokumentálásáról. A digitális jelvények tudásodat reprezentálják, személyes portfóliód része. Képzed magad? Vagy másokat képzel? Haszná

Papp Gyula (CONSEDU, Learning Works) eLearning szakértõ. A digitális tanulás és az elektronikus portfólió evangélistája. 2003 óta vesz részt nyílt forráskódú eLearning keret- és ePortfólió rendszerek, szerzõi rendszerek honosításában és terjesztésében. A MoodleMoot konferenciasorozat szervezõje, az Open Badges lelkes híve.
A Linux Mint történetének hossza nem fogható a régi híres-neves disztribúciókéhoz. Sikere azonban látványos, hiszen zsenge kora ellenére, sokak kedvenc disztribúciója lett. Ez köszönhető annak, hogy a népszerű Ubuntura és a biztos háttérrel rendelkező Debianra építkezik, ugyanakkor nem akarja gyökeresen megváltoztatni az ember-gép interakciót. Mindazt amit a Linux Mint kínál a látványos Cinnamon, a hagyományos MATE, a szemkápráztató KDE vagy a fürge Xfce asztali felületek révén olyan, mintha má

Szalai Kálmán (Mozilla) a barátainak és a nyílt forráskód barátainak: Kami. Kami 2004 óta járul hozzá a Mozilla közösség munkájához. A SeaMonkey és a Mozillával kapcsolatos honosítási munkában vesz részt, kiadási bulikat szervez és előadásokat tart, valamint cikkeket ír. Rendszergazdaként dolgozik egy telekommunikációval foglalkozó fejlesztő cégnél és napi szinten használja a nyílt forráskódú technológiákat. A magyarországi Firefox OS csapat tagja.
Az első MOOC (Massive Open Online Courses) kurzust, amelynek célja, hogy nagyobb tömegek számára legyenek elérhetőek a felsőoktatás kurzusai, még 2011 őszén, a Stanford Egyetemen indították el. Az Óbudai Egyetem mindig nagy hangsúlyt fektet a korszerű oktatási módszerek használatára. 2012-ben létrehozta az Elektronikus és Digitális Tananyagok Irodáját és szabályozta az elektronikus tananyagok egységes közzétételét a Moodle keretrendszerben. 2014-ben megalakult a KÁRPÁT-MEDENCEI ONLINE OKTATÁS

Hegyesi Franciska (OE) Elektronikus és Digitális Tananyagok Irodája Igazgató
Szeretnél a világ egyik legnagyobb fejlesztőcsapatába tartozni? Szeretnéd, ha a munkaerőpiacon sorban állnának érted a cégek? Szeretnéd elkezdeni a karriered építését? Szeretnéd megismerni, hogy milyen egy több ezer fős fejlesztőcsapatban dolgozni? Akkor gyere el az előadásomra, mert szeretném bemutatni neked a Drupal tartalomkezelő csodálatos világát, ahol mindezek lehetségessé válnak.

Palócz István Szabad Szoftver hívő és közösségi arc. Részt vett több konferencia szervezésében, megálmodásában és megvalósításában. Jelenleg több cégnél tanácsadóként dolgozik. Amikor nem a komputer előtt ül, akkor vándorol erdőn-mezőn és vízen, különböző harcművészetek segítségével edzi testét és szellemét.
Feltöltés alatt.

Teknős Black Bird Ferenc Fedora Project Sziasztok ! Teknős Ferenc vagyok a Fedora Projectől . Fedora Projecten belül honosítóként és Fedora nagykövetként tevékenykedek . Fő állásban rendszergazdaként dolgozom egy általános iskolában . Linuxal olyan 2000ben találkoztam . Szabad szoftverekkel még a Mozilla és az Open Office kapcsán ismerkedtem meg .
Nincs megadva

Porcsin László (Linux Café) A Linux Café egyik alapító tagja vagyok. Az oldal célja, hogy segítséget adjon kezdő Linuxosok számára. A Korora rendszerről szeretnék Nektek egy felhasználói szintü bemutatót tartani. A Korora rendszer a jól ismert Fedora Linux alapjaira épült. Alaprendszeremként használom a mindennapokban. Úgy gondolom, hogy az Ubuntu/Debian vonalak mellett említésre méltó ez a kis disztribúció. Alapalkalmazások és kiegészítők megtalálhatók egyaránt benne.
A LibreOffice 4.2 tavaly februári kiadása óta megjelent a 4.3-as verzió és a 4.4.0 is elérhető már. Az előadás során rövid áttekintést kaphatunk e két nagyobb kiadás felhasználókat és fejlesztőket érintő változásaiból. Többek között bemutatásra kerülnek a végre befejezett, minden dialógus ablakot érintő átalakítások, az új Writer szövegdobozok, és prototípusaink, mint a LibreOffice Androidos szerkesztője. Végül szó lesz arról is, hogy a TDF hogyan támogatja elektronikus dokumentumaink nyílt ad

Vajna Miklós Feltöltés alatt.
A KaOS egy általános célú asztali Linux disztribúció, amely a KDE asztali környezet legújabb verzióját szállítja. Alapértelmezett alkalmazásként a Calligra irodai programcsomagot és sok más népszerű kde alkalmazást szállít mindezt Qt alapokon. A fejlesztőket az Arch Linux ihlette, amelytől függetlenedik. Így saját tárolókat használva saját csomagok érhetők el amelyek rendelkezésre. A Kaos gördülő kiadási fejlesztési modellt alkalmaz és kizárólag 64 bites számítógépes rendszereken alkalmazható.

Kardos László (Linux Café) Kardos László (az interneten KardiWeb és Laszlo Espadas neveken ismert) vagyok. WordPress és Ghost alapú weboldal készítéssel, keresőoptimalizálással, web design-nal és linux alapú rendszer üzemeltetéssel, tárhely szolgáltatással foglalkozom. KaOS operációs rendszert preferálom és ennek Magyar honosításával is foglalkozom. Imádom a kávét :)
Feltöltés alatt.

Herschman Tamás Feltöltés alatt.
Feltöltés alatt. (Krisztián) ....

Kolesár András A turistautak.hu alapítója, elkötelezett OpenStreetMap szerkesztő. Térinformatikus és webfejlesztő, szabadidőben terepi felméréseket végez gyalog, kerékpáron, babakocsival vagy éppen rollerrel, jelentős számú GPS készülékkel. A saját felmérésű adatokon túl külső nyilvántartások és más adatforrások bevonásával is gazdagítja az OpenStreetMap tartalmát.
Feltöltés alatt.

Úr Balázs Feltöltés alatt.
Feltöltés alatt.

Magosányi Árpád Feltöltés alatt.
Feltöltés alatt.

dr. Nemessuri Péter (PwD Consulting Hungary Kft.) jogász, üzletviteli tanácsadó, Ifj. dr. Nemessuri Péter 1982-ben született Budapesten. Jogi diplomáját 2006-ban szerezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán. 2000-ben és 2001-ben a University of St. Andrews hallgatója volt. Diplomája megszerzését követően először informatikusként kezdett dolgozni, jelenleg jogi, üzletviteli és pénzügyi tanácsadással foglalkozik. Szakterületei: informatika és jogi informatika, ingatlanok, gazdasági tanácsadás, szerződésrendszerek, v