Skip Main Navigation
Page Content
This event has ended

Save This Event

Event Saved

LightMapping İstanbul - Galata

PLD Türkiye

Saturday, May 29, 2010 from 8:30 PM to 10:00 PM (EEST)

LightMapping İstanbul - Galata

Ticket Information

Type Remaining End Quantity
Katılım Sold Out Ended Free  

Share LightMapping İstanbul - Galata

Event Details

İstanbul'un ışık haritasını çıkarıyoruz.

PLDA tarafından 2008 yılında başlatılan LightMapping etkinliği Londra, Roma ve New York'tan sonra İstanbul'da...

LightMapping İstanbul kapsamında düzenlenen 3. gezi Galata ve civarını kapsıyacak. 

Başlangıç: Beyoğlu Belediye Binası, Şişhane

Güzergah: 

Beyoğlu Belediye Binası, 1857’de İstanbul’un ilk belediyesi olarak kurulan ‘Beyoğlu ve Galata Altıncı Daire-i Belediyesi’dir. VI. Daire’nin kurulduğu dönemde, Beyoğlu ve Galata, İstanbul’un aydınlatmaya kavuşan ilk bölgeleri olur.

Gezi, o dönemdeki aydınlatmaya dair izler kalmasa da, Belediye Binası’nda başlayacaktır. Son dönemde sosyal değişim sürecinde olan Meşrutiyet Caddesi’nden geçilip ara sokaklardan IKSV binasına varılacak, oradan günümüzde elektrik ve aydınlatma ürünleri satan mağazaların bulunduğu Büyük Hendek Caddesi’ne gidilecek. Galata Meydanı görüldükten sonra, Galata Kulesi’nin arka ara sokaklarından Bankalar Caddesi’ne inilecek, oradan Perşembe Pazarı’na geçilerek ara sokaklardan Haliç Kıyısı’na inilecektir. Kıyıda mola verilerek gezi sonlanacaktır.

Gezi boyunca, bölgedeki meydan, sokak ve bina aydınlatmalarının kentsel mekânla kurdukları ilişkiler, sosyal değişimin semt aydınlatmasına etkileri incelenecek, katkıları ve eksikleri üzerine düşünülecek. Kıyıdaki mola esnasında, hem bölgenin aydınlatılması hem de Galata Köprüsü ve İstanbul siluetinin aydınlatılması değerlendirilecek.

Gezi Liderleri: Aysim Türkmen, Pürnur Soğangöz

Aysim Türkmen, Pürnur Soğangöz

Pürnur Soğangöz, 1967’de İstanbul’da doğdu. 1990’da İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1992’de Columbia Üniversitesi’nde mimari tasarım üzerine Yüksek Lisans çalışmasını tamamladı. 1993 - 1997 arası New York’da, Beckhard & Richlan Mimari Ofisi’nde çalıştı. 1998 - 2003 arası İstanbul’da Neyma Mimarlık’da çalıştı. 2004’de Hindistan, Batı Bengal’de ‘Uma Nivas - Çocuklar için Müzik Okulu’ projesine katıldı. 2005’de ‘Mavi Top’ isimli çocuk kitabı Bu Yayınları tarafından yayınlandı. 2006 Eylül’de, İstanbul Tasarım Haftası kapsamında yer alan ‘made in şişhane’ sergisi çalışmalarına katıldı. 2007 ve 2008 yaz dönemi Malta’da, Centru Tbexbix’de çocuklarla çalışmalara katıldı. 2009 kış dönemi Hindistan, Auroville’de Nandanam Anaokulu’nda çalıştı. 2009 Eylül’de, ‘Narin’ isimli çocuk kitabı Can Yayınları tarafından yayınlandı.

Aysim Türkmen şehir antropoloğu ve belgesel film yönetmeni.  Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme ve sosyoloji okudu. New York Üniveritesi’nde Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde master’ını tamamladı. Yıldız Teknik Üniveristesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde şehir antropolojisi dersleri vermektedir. Açik Radyo’da Metropolitika programının yapımcısı ve sunucusudur. İstanbul’daki dönüşümün kentliler üzerine etkilerini inceleyen  belgeseller çekmektedir. (KAPITAL -ISTanbul(2004),  Galata Kulesi Sokak, No:23(2007)

 

Organizasyon:

PLD Türkiye

Destekleyenler:

BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı

 

 

Have questions about LightMapping İstanbul - Galata? Contact PLD Türkiye
Attendee List Sort by: Date | First Name | Last Name
Show More

When & Where


Beyoğlu Belediye Binası, ŞişhaneSaturday, May 29, 2010 from 8:30 PM to 10:00 PM (EEST)


  Add to my calendar

Organizer

PLD Türkiye

PLD Türkiye uluslararası PLD dergisi türkçe edisyonu olarak yayın hayatına devam etmektedir. 

2007 yılından beri PLD Türkiye, mimari aydınlatma tasarımı mesleğini tanıtmak için seminer, konferans, workshop gibi etkinlikler düzenlemektedir.  

Daha fazla bilgi için:  

PLD Türkiye Etkinlikleri

 

----------------------------------------------------------------

 

PLD Türkiye Türkiye is turkish edition of the international PLD Magazine.  

Since 2007, PLD Türkiye has been organising events like seminar, conference, workshop etc, to promote the architectural lighting design profession.   

For more information (Turkish):   

PLD Türkiye Etkinlikleri

 

 

 

  Contact the Organizer

Interested in hosting your own event?

Join millions of people on Eventbrite.

Please log in or sign up

In order to purchase these tickets in installments, you'll need an Eventbrite account. Log in or sign up for a free account to continue.