Free

Innovation Summit Prague - Inovační veletrh

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Jugoslávských partyzánů 1580/3

160 00 Praha 6

Czech Republic

View Map

Friends Who Are Going
Event description

Description

For English please scroll down:

Chcete se dozvědět o nejnovějších technologiích, které nás budou stále více ovlivňovat v nejbližší době? Přijďte se podívat na Inovační veletrh probíhající v rámci Innovation Summit Prague, hlavní události Týdne inovací ČR 2017. Inovační veletrh je určen jak pro představitele firem, tak pro širší veřejnost. Abyste mohli dorazit i se svou rodinou či přáteil, veletrh potrvá i v sobotu.

Na co se můžete těšit?

Naši vystavovatelé Vám představí inovativní kousky, na které jen tak v obchodě nenarazíte. Vyzkoušíte si, jak tyto inovace fungují a dozvíte se novinky z oblasti technologií. Když budete mít štěstí, potkáte se i s umělou inteligencí. Budete si moct zahrát nejrůznější inovační hry, které Vás zanesou mimo realitu. Navštívíte nová místa pomocí virtuálních brýlí a otestujete si svou schopnost rozpoznat robota od člověka v Turingově testu. Budete soutěžit o originální ceny. To vše a ještě více vás čeká na Inovačním veletrhu. Registrujte se ZDARMA ještě dnes.

Pro koho je veletrh určen?

Pro každého.


English description:

Do you want to know more about the newest technologies, that will increasingly impact our day to day lives? Then you should not miss Innovation Fair which is part of Innovation Summit Prague, the main event of Innovation Week CZ 2017. Innovation Fair is a great event for company representatives as well as wider public. Do you want to bring your friends and family? No problem! The Innovation Fair will last from Friday and throughout Saturday.

What can you look forward to?

Our exhibitors will present the newest, most innovative gadgets, that you cannot regularly see in the shops. You can try these innovations for yourself and get the most recent update in the field of technology. If you are lucky, you might meet artificial intelligence. You can play various innovation games that will take you out of this reality. You can visit new places using virtual glasses and find out if you are able to recognize a robot from a person in Turing test. You can also compete for original prizes. All this and even more is waiting for you at Innovation Fair. Register today for FREE.

Who should attend Innovation Fair?

Everyone.


Share with friends

Date and Time

Location

Jugoslávských partyzánů 1580/3

160 00 Praha 6

Czech Republic

View Map

Save This Event

Event Saved