Free

Multiple Dates

Deniz Erdem ile Feldenkrais Hareket Yoluyla Farkındalık Dersleri

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Deniz Erdem Studio

Nispetiye Mahallesi, Birlik Sokak, Akyıldız Sitesi D Blok, No: 24, Daire: 4

Besiktas, İstanbul 34340

Turkey

View Map

Event description

Description

Deniz Erdem ile Feldenkrais Metodu Hareket Yoluyla Farkındalık Grup Dersleri artık her pazartesi 18.30-19.30 ve her cumartesi 13.00-14.00 arasında! Aralık-Ocak-Şubat-Mart ayı dersleri için yerinizi şimdiden ayırtın! Aşağıdaki linkten ya da 0553 739 01 99 numaralı telefondan kayıt yaptırabilirsiniz:

goo.gl/HZZ7YRl

Eğitim Bilgileri:
• Grup dersleri her pazartesi 18.30-19.30 ve her cumartesi 13.00-14.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.
• Derslere istediğiniz sıklıkta katılabilirsiniz.
• Katılımcı sayısı 15 kişiyle sınırlıdır.
• Fiziksel uygulamalar yapılacağı için rahat kıyafetlerle katılım önerilir. Yanınızda ekstra çorap ya da patik getirmenizi tavsiye ederiz.
• Ders ücreti 50 TL, 10 derslik paket ise 400 TL'dir. Oyunculuk veya dans öğrencisiyseniz %30'luk indirimimizden faydalanabilirsiniz.

Deniz Erdem Studio Adres:
Nispetiye Mahallesi, Birlik Sokak, Akyıldız Sitesi D Blok, No: 24, Daire: 4, Levent/İstanbul

Detaylı bilgi ve kayıt için Deniz Kaynak'a ulaşabilirsiniz:
e-posta: hello@denizerdemstudio.com
Telefon: 0553 739 01 99

FELDENKRAIS METODU NEDİR?

Hepimiz kişisel tarihimiz, yetiştirilme tarzımız, kültürümüz, geçirdiğimiz hastalıklar ya da aldığımız hasarlar nedeniyle fiziksel ve psikolojik davranış kalıpları geliştiririz. Sinir sistemimizin derinliklerine gömülü bu kalıplar psikolojik ve fiziksel açıdan gereksiz kısıtlamalara sebep olur. Moshe Feldenkrais'ın, dövüş sanatları, fizyoloji, psikoloji, anatomi ve nöroloji alanlarındaki deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğu Feldenkrais Metodu, geçmişimizden gelen alışkanlıklarımızdan kurtulmamızı, yeni düşünme, hareket etme ve hissetme biçimleri geliştirmemizi sağlar.

Hareket Yoluyla Farkındalık (Awareness Through Movement) Grup Dersleri sırasında uygulayıcı, katılımcılara belirli bir hareket dizgesi vasıtasıyla sözlü olarak yol gösterir. Kişi, hareketleri kendi temposunda uygular. Uygulanan hareketler kişinin kendi hareketlerinin örgüsü, akışı ve bağlantıları hakkında farkındalık geliştirmesine olanak verir. Hareket rahatlığının bu şekilde keşfedilmesi benliğimizi kavrayışımızı artırır. Sinir sistemimizin işleyiş süreçlerine dayalı bedensel bir farkındalık ve bu farkındalığı günlük hayatlarımızda işlevsel bir şekilde kullanma yetisi kazanırız.

Feldenkrais metodu bedensel ağrıları konusunda başka yöntemlerden fayda görmeyen pek çok insana yardımcı olmuştur. Ayrıca müzisyenler, sporcular, oyuncular ve dansçılar hareket kabiliyetlerini geliştirmek için Feldenkrais metoduna başvurabilirler. Moshe Feldenkrais metodunu üç düzlemde tanımlar:

1) İmkansız görüneni mümkün kılmak,
2) Mümkün olanı kolaylaştırmak,
3) Kolay olanı zarifleştirmek.

Başka pek çok faydasının yanında Feldenkrais aşağıdaki sorunlar için de oldukça etkilidir:

- Yaş Kaynaklı Değişimler
- Kronik Ağrılar
- Nörolojik Rahatsızlıklar
- Duruş, Denge, Koordinasyon ve Esneklik
- Kronik Yorgunluk
- Sakatlıklar
- Atletler, Müzisyenler, Dansçılar ve Sanatçılar için Hareket Kabiliyetinin Artırılması
- Bedensel İşlerde Çalışanlar için Beden Farkındalığı

Bunlara ek olarak hareket menzilinin genişlemesi, nefes alış-verişin iyileşmesi, rahatlığın artması ve kolay hareket etmenin yeniden keşfedilmesi gibi etkiler de görülür. Kişinin kendisiyle ilgili algısının değişmesi ve kendini daha iyi anlıyor olması, profesyonel ve şahsi potansiyeline ulaşmasında etkili olur. Katılımcılar artan bir iyi olma ve doğallık hissi yakalarlar.

DENİZ ERDEM KİMDİR?

Deniz Erdem, 2000 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi. 2001-2009 yılları arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sanatçı kadrosunda yer aldı; aynı zamanda sahne direktörü olarak idari kadroda çalıştı.

2009-2011 yıllarında New York ve İstanbul’da metodun resmi eğitmeni Anthony Vincent Bova ile Eric Morris Oyunculuk Yöntemi’ni çalıştı. 2013 yılında Amsterdam’da, üç buçuk yıl sürecek olan Uluslararası Feldenkrais Metodu Eğitmen Eğitimi Programı’na başladı. Kasım 2016’da eğitimi tamamlayarak Feldenkrais Eğitmeni olmaya hak kazandı. Metodun ATM (Awareness Through Movement-Hareket Yoluyla Farkındalık) grup deslerine ve FI (Functional Integration-Fonksiyonel Bütünleştirme) özel seanslarına devam ediyor.

Ocak 2017’de uzun yıllardır hayalini kurduğu Deniz Erdem Studio’yu açtı. Stüdyosunda profesyonel oyuncu ve oyuncu adaylarına yönelik oyunculuk atölyeleri düzenliyor, oyuncu koçluğu yapıyor, dönüşüm koçu ve regresyon terapisti olarak kişilerin kendilerini dönüştürmelerine kolaylaştırıcı olarak destek veriyor.

2017 yılının Haziran ayına kadar Craft Oyunculuk Atölyesi'nde eğitmen olarak çalıştı. Halen, Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu, Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nin eğitim programlarında farklı sanat dalları ve disiplinlere yönelik eğitimler veriyor.

Share with friends

Location

Deniz Erdem Studio

Nispetiye Mahallesi, Birlik Sokak, Akyıldız Sitesi D Blok, No: 24, Daire: 4

Besiktas, İstanbul 34340

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved