Curious Community: Co-designing Cities

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

ATÖLYE

No:1 Birahane Sokak

İstanbul 34381

Turkey

View Map

Refund Policy

Refund Policy

Contact the organizer to request a refund.

Event description

Description

Curious Community, organized by ATÖLYE and 3dots; in partnership with the Swedish Institute. The theme of the year is “The City and its Stakeholders” and our March theme is “Co-designing Cities”. We will talk about the social aspects of urban development, creating more inclusive urban spaces, the principles of dialogue, co-operation and transparency, focusing on the interaction between the physical and social urban environment.

This months guest speakers are Sarper Takkeci, architect and member of Herkes İçin Mimarlık (Architecture for All) and Jennie Björstad, sociologist and member of Living Cities.

The event is free and will be held in English.

//

ATÖLYE, 3dots ve Swedish Institute iş birliğiyle gerçekleştirilen Curious Community, 2019’da “Şehir ve Paydaşları” teması ile devam ediyor. Bu ayın teması “Şehirleri Birlikte Tasarlamak”. Türkiye ve İsveç’ten örnekler ile fiziksel ve sosyal kentsel çevre arasındaki etkileşime odaklanarak, kentsel kalkınmanın sosyal yönleri, daha kapsayıcı kentsel alanlar oluşturma, diyalog ilkeleri, işbirliği ve şeffaflık hakkında konuşacağız.

Bu ayın konukları mimar ve Herkes İçin Mimarlık (Architecture for All) üyesi Sarper Takkeci ve sosyolog ve Living Cities üyesi Jennie Björstad.

Etkinlik ücretsizdir. Etkinlik dili İngilizce’dir.

Share with friends

Date and Time

Location

ATÖLYE

No:1 Birahane Sokak

İstanbul 34381

Turkey

View Map

Refund Policy

Contact the organizer to request a refund.

Save This Event

Event Saved