Çalınmış Güzellik - Stealing Beauty (1996)

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

İtalyan Kültür Merkezi

No:75 Meşrutiyet Caddesi

Asmalımescit Mah.

Beyoğlu, İstanbul 34430

Turkey

View Map

Event description
İtalyan Kültür Merkezi - Bernardo Bertolucci Film Haftası özel gösterimi!

About this Event

Çalınmış güzellik (B. Bertolucci, komedi, 113’, İtalya/İngiltere, 1996)

Oyuncular: Stefania Snadrelli, Jean Marais, Jeremy Irons, Carlo Cecchi, Liv Tyler

1996 senesiydi. Radyoda Alanis Morrisette ve Smashing Pumpkins çalıyordu. Bertolucci Çalınmış güzellik filminin başrolü için Aerosmith grubunun solisti Steven Tyler’in kızını seçer. Lucy rolüneki 18 yaşındaki Liv, Aşkı Toskana bölgesindeki tanıyan Amerikalı bir genç kız olup filmin ailesinin gerçek hikayesi anlatılmaktadır. Çalınmış güzellik, Amerikalı bir kızın ve babasının kimliğini ve olgunluğunu bulma yolculuğunu anlatıyor. Lucy için yaz yeni keşiflerle , eski anılarla ve finalde olgunluğa ulaşıncaya kadar yeni duygularla başlar: gerçek babanın keşfi ve masumiyetin kaybedilişi.

Walkman’in de kulaklıklarıyla Lucy’nin Hole dinlerken tek başına dansedişleri o yılların

ergenlerinin amblemi haline geldi. Tipik hafif çiçekli mini elbise, yetişkinliğe geçiş, isyan, bağımsızlık arzusu ve gerçekten harika olmanın ne demek olduğunun farkında olmaması. Film aynı zamanda 90’lı yılların müziğine de bir yolculuk gibi. Filmin müziklerinde yer alan parçalar 90’lı yılların ortasından Bristol Sound, Hoover, Portishead, Axiom Funk , Stevie Wonder’ın Superstition ve John Lee Hooker, Nina Simone, Billie Holiday, Cocteau Twins. Bjork bile önce adını Bertolucci koyduğu bilahare Bachelorette olarak değiştidiği bir parça hazırladı ve bu şarkıya Homogenic adlı albümünde yer verdi.

Filmin kahramanı Lucy gibi, İranlı Darius Khondji'nin görüntüleri ve canlıların resmine atıfta bulunan ışıklar ile geliştirilmiş Toskana kırsalları, tepeleri olan Chianti'de hiçde gözardı edilemez.

Io ballo da sola (di B. Bertolucci, commedia, 113’, Italia/Gran Bretagna, 1996)

Interpreti: Stefania Snadrelli, Jean Marais, Jeremy Irons, Carlo Cecchi, Liv Tyler

Correva l’anno 1996. La radio suonava Alanis Morrisette e gli Smashing Pumpkins. Bernardo Bertolucci sceglie la figlia del cantante degli Aerosmith, Steven Tyler, come protagonista del film ''Io ballo da sola''. A 18 anni Liv veste così i panni di Lucy, un'adolescente americana che in Toscana conosce l'amore e la vera storia della sua famiglia. Io ballo da sola racconta il viaggio di una ragazza americana alla ricerca dell’identità del padre e della maturità. Comincia per Lucy un’estate di scoperte, di vecchi ricordi e nuove sensazioni, fino al raggiungimento della maturità nel finale: la scoperta del vero padre e la perdita dell’innocenza.

Indimenticabile Lucy mentre balla ascoltando le Hole, da sola appunto, nelle cuffie del suo walkman, trasformandosi così nell’emblema delle adolescenti di quegli anni. Il tipico mini dress a fiori, leggero, il passaggio all’età adulta, la ribellione, la voglia di indipendenza e la totale inconsapevolezza di cosa significhi realmente diventare grande.

Il film è anche un viaggio musicale negli anni novanta. La colonna sonora raccoglie alcuni dei migliori pezzi forgiati dal cosiddetto Bristol Sound di metà anni ’90, con contributi di Hoover, Portishead, Axiom Funk unendoli a perle del passato come Superstition di Stevie Wonder, e ancora John Lee Hooker, Nina Simone, Billie Holiday e le eteree Cocteau Twins. Perfino Bjork stava lavorando a un brano per il film, l’aveva intitolato provvisoriamente Bertolucci, poi è diventato Bachelorette ed è finito nel suo Homogenic.

Al pari di Lucy, protagonista del film è la campagna toscana, il Chianti con le sue colline, esaltata dalla fotografia dell'iraniano Darius Khondji e dalle luci che rimandano alla pittura dei fauves.

Date and Time

Location

İtalyan Kültür Merkezi

No:75 Meşrutiyet Caddesi

Asmalımescit Mah.

Beyoğlu, İstanbul 34430

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved