Beged Kefet: 2022 Bay Area Hebrew Teachers Conference (in Hebrew)

Actions Panel

Ticket sales have ended

Online registration has ended. Please email for tickets.

Beged Kefet: 2022 Bay Area Hebrew Teachers Conference (in Hebrew)

The conference will deal with the most up-to-date teaching methodologies and principles, offering a variety of workshops.

When and where

Date and time

Location

Online

Refund Policy

No Refunds

About this event

כנס המורות לעברית של עמק הסיליקון

הכנס השנתי של בגד כפת להוראת השפה העברית חוזר בפעם השלישית! מורות ומורי עברית מכל האזור יפגשו במתכונת אונליין ליום שכולו העשרה מקצועית.

הוראת עברית בהשפעת השנתיים האחרונות של הקורונה מלווה באתגרים ושינויים חינוכיים, פדגוגיים ורגשיים, יחד עם הזדמנויות צמיחה והתפתחות. בואו ללמוד איתנו איך נצמח מתוך האתגר אל עבר הוראה איכותית ומותאמת!

בגד כפת, בית הספר לעברית של הקהילה הישראלית באזור המפרץ, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן והיחידה לעברית לתפוצות מטעם מט"ח, מזמין את כל מורות ומורי העברית באזור המפרץ לכנס השנתי להוראת העברית, עם מיטב המרצות והמנחות. הכנס פתוח למורות ומורים בבתי ספר יהודיים, בבתי כנסת, בקולג', מורות ומורים פרטיים ובכל מסגרת אחרת. הכנס יתקיים במתכונת פנים אל פנים ומציע מגוון הרצאות וסדנאות בנושאים הכי רלוונטיים, במיוחד השנה.

הצטרפו אלינו ליום מרתק!

לפרטים ושאלות: begedkefet@paloaltojcc.org

Beged Kefet: 2022 Bay Area Hebrew Teachers Conference (in Hebrew) image

תכנית הכנס

9:00–8:45 בבוקר: הגעה והרשמה

9:30–9:00 בבוקר: דברי פתיחה והיכרות

11:00–9:30 בבוקר: הרצאה מרכזית

איזה ילדים/ות אנחנו מלמדים בעצם? התמודדויות בכיתה עם עולם משתנה

פרופ' תמר גרין, פסיכיאטרית ילדים וחוקרת באוניברסיטת סטנפורד

החזרה לכיתות הלימוד לאחר תקופה ארוכה של ריחוק חברתי ולמידה מרחוק השפיעה על כולנו, ובייחוד על הילדים/ות והמתבגרים/ות במגוון אופנים, אשר את ההשפעות שלהם אנו פוגשים/ות בכיתות הלימוד בשנה זו ביתר שאת. בחלקה הראשון של הסדנה נתעדכן בהשפעות מגפת הקורונה והלמידה מרחוק על ההתפתחות השכלית, הרגשית וההתנהגותית של ילדים בגילאי יסודי עד תיכון.

בחלקה השני של הסדנה נדון בקושי והשיפור בלימוד ילדים בעולם החדש, הדיון יתבסס על הניסיון של המורות והמורים בשטח מאז החזרה לכיתות.

11:15–11:00 בבוקר: הפסקה - קפה ומאפה

12:15–11:15 בבוקר: שלושה מושבים מקבילים בהרשמה מראש

דו-לשוניות והתפתחות שפה

פרופ' שרון-ערמון-לוטם, ד"ר כרמית אלטמן, וגב' הדר אבוטבול-עוז, אוניברסיטת בר אילן

תהליך הלמידה של שפה חדשה תלוי במשתנים רבים ולכן מעלה שאלות ואתגרים משמעותיים. הסדנה תעסוק בשלבי רכישת שפה של ילדים/ות דו-לשוניים, למה לצפות ואיך לתמוך בלמידת השפה בצורה מיטבית ומקצועית.

הסדנה תועבר על ידי מייסדות "מולטי פור אול", אפליקציה קלה לשימוש המיועדת למיפוי יכולות השפה וכוללת הדרכה וליווי מקצועי לצוות החינוכי ולהורים.

מגדר בכיתה: כלים למורה ונקודת מבט אישית

ד״ר אסתי גרוס, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, וגב' ריקי טריגלו, אמא לילד טראנס

"אני מתלבטת ונאבקת עם הפנייה לתלמידים שקוראים לעצמם ברבים."

"יש לי תלמיד שרוצה שאפנה אליו בלשון נקבה. איך להתייחס לנושא?"

אם גם אתם/ן מוצאים/ות את עצמכם/ן מתמודדים עם שאלות דומות שעוסקות במגדר בשיעורי העברית, אתם/ן מוזמנים/ות להצטרף אלינו לשיחה שבה ננסה להבין איך השפה משקפת תפיסת עולם חברתית, ואיך בכוחה של החברה להשפיע על השפה. במפגש נחשוב יחד איך גם המורה וגם התלמיד/ה יכולים להיות סוכני שינוי המשפיעים על סוגיית המגדר בשפה העברית באמצעות פתרונות יצירתיים. בסדנה ד"ר אסתי גרוס תארח את ריקי טריגלו, אמא לתלמיד בתהליך שינוי מין שתשתף בנקודת מבטה האישית ותסייע לנו להתחבר להתמודדות של הילדים/ות והמשפחות וכיצד נוכל להכילם בצורה מיטבית ומכבדת בכיתה.

על קריאה מודרכת וכתיבה יוצרת: עידוד הקשר ליצירה העברית וביטוי עצמי בקרב תלמידים

גב' ורד גאני קציר

ורד גאני קציר היא בעלת תואר ראשון בחינוך, לימודי ארץ ישראל והיסטוריה, ועוסקת ביצירה עברית שנים רבות. כמורה לעברית ולספרות, לימדה בחטיבה ובגן בבגד כפת שלוחת לוס גאטוס במשך שנתיים.

ורד כותבת שירה והגיגים, מוקירה את תהליך היצירה בחייה ומאמינה ביצירת הזדמנויות למחשבה מקורית ולהבעה עצמית במגוון דרכים, בגילאים השונים. במהלך השיחה תשתף ורד דוגמאות להבעה, כתיבה בכלל וכתיבה יוצרת בפרט.

ורד יזמה חליפת מכתבים בין הסופרת יונה טפר ותלמידי הכיתה, כדרך חווייתית להעצים את הקשר בין תלמידיה ליצירה העברית ולהעמיק את משמעות הקריאה והכתיבה בקרב תלמידיה. בפגישה תספר ורד על תהליך הקריאה המודרכת בכיתה ובבית, על האתגרים השונים בתהליך זה ועל פתרונות אפשריים לאתגרים אלה.

1:00–12:15 בצהריים: ארוחת צהריים מפנקת

2:00–1:00 בצהריים: שני מושבים מקבילים בהרשמה מראש

מורה כסוכנת שינוי

ד"ר אסתי גרוס, המרכז לטכנולוגיה חינוכית

מטרתה של הוראה-למידה משמעותית שמקדמת רכישה של שפה נוספת היא להוביל את הלומדים/ות לתפקוד טבעי ומשמעותי בשפה, לחשוף לתרבויות אחרות לשם טיפוח מעורבות חברתית. בסדנה זו נראה איך באמצעות השפה העברית ובעזרת יחידות הלימוד מתוך תוכניות ״בסוד העברית״ ו״בשביל העברית״ המורה לעברית מעלה למודעות הלומדים/ות סוגיות של זהות אישית וזהות קולקטיבית, סוגיות של אי-שוויון חברתי-דתי-פוליטי ומטפח/ת סוכני שינוי המשפיעים/ות על הקהילה היהודית-ישראלית המקומית ועל החברה הישראלית בכלל.

הורים ומסגרות חינוכיות: מעורבות, התערבות ומה שביניהן

יפית שריקי מגידיש, מנכ"לית "עדה" ו"סטודיו 70"

בסדנה זו נדון בתפיסת הורה "כלקוח" אל מורה הורה כ"שותף", נכיר את הגישות השונות, המתח וההבדלים שביניהן. נבחן עם עצמנו לאיזו גישה אנו נוטים/ות (כאנשי חינוך וכארגון) וכיצד נראה יישום של כל אחת מהגישות. נעסוק בתפקיד ההורה בתהליך החינוכי ובבניית קהילה, תוך התייחסות לאתגרים העולים בתקופת "פוסט קורונה" או המציאות שאחרי הבידוד. נתייחס לשאלה משמעותית שצוותי חינוך עוסקים בה כיום: מה קרה להורים בתפקודם כ"מורים" בתקופת הקורונה וכיצד נוכל לגייס אותם חזרה למעורבות ובנייה?

2:15–2:00 בצהריים: סיכום

הכירו את המנחים והמנחות

פרופ' תמר גרין

פרופסור תמר גרין, MD, היא מדענית מח ופסיכיאטרית ילדים, ואמא לשלושה ילדים בבגד כפת. תמר היא ראש מעבדת מחקר באוניברסיטת סטנפורד, BRIDGE (Brain Imaging, Development, Genetics), שעוסקת בחקר המח, גנטיקה וקשיים נוירולוגים-התפתחותיים כגון הפרעות קשב וריכוז. לקריאה נוספת

הדר אבוטבול-עוז

הדר אבוטבול-עוז היא קלינאית תקשורת ומומחית באבחון וטיפול בלקות שפה בקרב ילדים חד ודו-לשוניים. הדר חברה בוועדה לענייני רב-לשוניות ורב-תרבותיות באיגוד הבינלאומי של קלינאיות התקשורת (IALP).

פרופ' שרון ערמון-לוטם

פרופ' שרון ערמון-לוטם היא בלשנית מומחית בהתפתחות שפתית תקינה ושאיננה תקינה בקרב ילדים חד לשוניים ודו-לשוניים. יזמה והובילה רשת מחקר אירופאית לשיתופי פעולה במדע וטכנולוגיה (COST Action IS0804) אשר שמה על המפה את המחקר על לקות שפה התפתחותית בקרב ילדים בעלי רקע לשוני מגוון ואפשרה לזהות סמנים מובהקים ללקות שפה התפתחותית בשפות רבות. לקריאה נוספת

ד"ר כרמית אלטמן

ד"ר כרמית אלטמן היא פסיכו-בלשנית וראש המסלול להתפתחות הילד בבית הספר לחינוך אוניברסיטת בר אילן. מומחית בהתפתחות נרטיבית בקרב ילדים ומבוגרים דו לשוניים וחד-לשוניים. לקריאה נוספת

יפית שריקי -מגידיש

יפית שריקי-מגידיש היא אשת חינוך, בעלת תואר שני במערכות ניהול חינוך מהאוניברסיטה העברית ובעלת ניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחום. היא החלה את הקריירה שלה בעבודה עם ילדים ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה ובני נוער בסיכון. בשנת 2001 הצטרפה למכון ברנקו וייס לפיתוח חשיבה (BWI), שם עבדה בהכשרת מורים, פיתוח תוכניות למנהיגות וחשיבה יצירתית ויישום פדגוגיויות שונות עם ילדים מכיתה ב' ועד כיתה ח בקבוצות קטנות ובכיתות.

לפני שעברה לארה"ב, בילתה עשר שנים בבית ספר שש שנתי בבעלות ברנקו וייס בבית חשמונאי. היא החלה כמורה לספרות עברית וכרכזת שכבה ז', ולאחר שלוש שנים מונתה למנהלת חטיבת הביניים. בכל שנות ניהולה המשיכה ללמד, פיתחה תכניות פדגוגיות והובילה שינויים פדגוגיים בבית הספר. יפית המשיכה להכשיר מורים ועסקה בפיתוח צוות ובמקביל המשיכה ללמוד דברים שונים להתפתחותה שלה.

מאז 2016 היא עובדת בסטודיו 70 וב"עדה" בברקלי, קליפורניה. במשך כחמש שנים שמשה כמנהלת תוכניות הלימודים ומלוות מורים, והחל ממרץ 2020 היא מנכ"לית שני הארגונים, מובילה תוכניות חינוכית שונות וליווי מקצועי בתוך סטודיו 70 ועדה ומחוצה לארגונים. בנוסף, יפית הובילה את תוכנית "גוונים מנהיגות קהילתית" ב- SF ובלאס וגאס, והיתה מעורבת בעיצוב התוכנית ובליווי מנחים ב- IAC.

ד"ר אסתי גרוס

ד"ר אסתי גרוס היא מנהלת פדגוגית ביחידה לעברית לתפוצות מטעם מט"ח ומרצה ב-Hebrew Union College בלוס אנג'לס בתכנית להכשרת מורים, "דלת לעברית".

אסתי עוסקת בהוראת שפה במשך למעלה מ-25 שנה. לפני שעברה ללוס אנג'לס ב-1997, לימדה אנגלית בתיכון "כצנלסון" בכפר סבא, ישראל. לאחר הגעתה לארה"ב שימשה אסתי כמורה וכראשת מחלקת העברית בביה"ס היסודי ע"ש סטיבן וויס ובביה"ס התיכון הקהילתי ע"ש מילקן בלוס אנג'לס. כיועצת חינוכית היא גם הובילה והשתתפה בתהליכי הערכה בית ספריים וסיפקה הכשרה פדגוגית בהוראת עברית כשפה נוספת לבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים ברחבי ארה"ב ובעולם. אסתי שימשה כיושבת ראש משותפת בארגון המורים לעברית בצפון אמריקה. היא גם הכותבת של חוברות העבודה לתלמיד החדשות של "חברים בעברית" מטעם Behrman House והייתה מעורבת בכתיבת הספר "בסוד העברית", ספר להוראת עברית למתחילים גמורים ובכתיבת המדריך למורה ל"בשביל העברית" ספר 3 מטעם מט"ח.

לאסתי תואר ראשון בבלשנות אנגלית ותעודת הוראה להוראת אנגלית כשפה שניה מאוניברסיטת בר-אילן, תעודה לרכזים ומורים בכירים בהוראת עברית מטעם ה-Hebrew College בבוסטון, תואר שני במנהל בחינוך מאוניברסיטת תל-אביב (עם תיזה בנושא שפה וזהות בקרב בני נוער עולים-שבים בחבר מדינות העמים לשעבר) ודוקטורט במנהיגות חינוכית עם התמחות בהכשרת מורים ופיתוח תכניות לימוד בכלל ובהוראה בבתי ספר דו-לשוניים בפרט מאוניברסיטת דרום קליפורניה (USC).

תחומי ההתמחות של יפית כוללים הוראה לשם הבנה, ניהול כיתה ומיומנויות הוראה, חשיבה גלויה, למידה מבוססת חקירה והנחייה וליווי קבוצתי או אישי של צוותי הוראה וניהול.

ורד גאני קציר

ורד בעלת תואר ראשון בחינוך, היסטוריה ולימודי ארץ ישראל ובעלת תעודת הוראה לחטיבה ולתיכון. בנוסף לעבודתה כמורה וכמחנכת בבית ספר יסודי וחטיבה בארץ ורד הדריכה טיולים בבתי הספר, לימדה רכיבה טיפולית ועבדה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים בחוות שונות בארץ. החל משנת 2012 מלמדת יוגה ולפני חזרתה לישראל הייתה חלק מצוות ההוראה של בגד כפת בשלוחת לוס גאטוס.

ורד נהנית ללמד בכל תחום בו היא מגלה עניין, החל מיוגה וקְשִׁיבוּת, דרך מסעות וטיולים וכלה בספרות ויהדות. תמצאו אותה מבלה בחברת משפחתה, קוראת, כותבת, מתרגלת ומלמדת יוגה ונהנית בכל עת מן הטבע הסובב ומן השהייה במחיצתו.

ריקי טריגלו

ריקי טריגלו עברה עם משפחתה לקליפורניה לפני 15 שנים. ריקי נשואה ליניב, אמא לנדב (בן 18), נעמי (בת 15 וחצי), ואוליבר בן-טראנס (בן 13) שיצא מהארון לפני כשנה. ריקי היא מהנדסת תוכנה בהשכלתה ומנהלת בכירה בהייטק, חובבת תזונה מלאה ובריאות טבעית. בשנה האחרונה, יחד עם משפחתה, היא מתמודדת עם תהליך השינוי המגדרי של אוליבר, תוך שהיא עוברת שינוי אישי, מקצועי ותעסוקתי מקריירה בהייטק למרפאה אנרגטית ויועצת תזונה הוליסטית.

About the Conference

The conference will deal with the most up-to-date teaching methodologies and principles, offering a variety of workshops and a keynote led by professor Tamar Green, a child psychologist and head researcher at BRIDGE Lab at Stanford University.

Conference attendees will learn about and receive new tools that can be useful in the current schooling environment. They will also have the opportunity to share their experiences returning to in-person learning and teaching after so long.