Free

ALGORAND Prague Blockchain Meetup

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Paralelní Polis

Dělnická 475/43

170 00 Prague

Czechia

View Map

Event description

Description

We invite the Prague blockchain developers community to join us for an evening of networking, drinks and meeting the Algorand team to hear about the revolutionary alternative blockchain, developed from the first principles and enabling continuous progress.

Turing Award winner and an MIT professor Silvio Micali will tell you about how Algorand is changing the conversation in the blockchain space. See also our Meetup.com event page.

Agenda

18:30 - 19:30 Walk-in & Networking

19:30 - 20:15 Algorand Project Presentation + Q&A by Silvio Micali

20:15 - 20:45 Algorand Developer Tools by Naveed Ihsanullah

20:45 - 21:00 Ecosystem, Community and Partnerships by Şahver Kaya

21:00 - 22:00 Networking

About Algorand

Founded by cryptography pioneer Silvio Micali, Algorand fulfills the promise of blockchain technology through a first-of-its-kind blockchain transaction platform purpose-built for business. Unlike previous blockchains, the Algorand platform solves the “blockchain trilemma” by offering the true decentralization, scalability and security that businesses need while also distributing opportunity to everyone who builds applications or transacts on the Algorand platform.

Algorand wants to get in touch with active blockchain volunteers who will join Algorand's Prague Community Lead program. To be invited, send a brief intro to community@algorand.com

Follow us on Social Media

Event Partner
Zveme pražskou blockchain developerskou komunitu na večer plný networkingu, drinků a setkání s Algorand týmem, který vám poví o revoluční alternativě blockchainu vyvinuté ze základních principů a umožňující kontinuální pokrok.

Profesor na MIT, Silvio Micali, držitel Turingovy ceny vám představí, jak Algorand poskytuje nové možnosti v blockchain prostředí. Podívejte se také na naši událost na Meetup.com.

Program

18:30 - 19:30 Walk-in & Networking

19:30 - 20:15 Prezentace o projektu Algorand + Q&A se Silvio Micali

20:15 - 20:45 Algorand Developer Tools se Naveed Ihsanullah

20:45 - 21:00 Ekosystém, Komunita a Partnerství se Şahver Kaya

21:00 - 22:00 Networking

O společnosti Algorand

Založena cryptography pionýrem, Silvio Micali, Algorand naplňuje slib blockchainových technologií skrze jednu z prvních blockchain transakčních platforem vytvořenou na míru pro byznys. Narozdíl od předešlých blockchain technologií, platforma Algorand řeší "blockchain trilemma" pomocí opravdové decentralizace, škálovatelnosti a zabezpečení, které dnes s rostoucím zájmem stále více společností potřebuje a zároveň poskytuje příležitost každému, kdo vyvíjí aplikace nebo provádí transakce skrze platformu Algorand.

Algorand chce být blíž aktivním nadšencům do blockchainových technologií a dobrovolníkům, kteří by se rádi připojili do Algorand's Prague Community Lead programu. Pro zapojení k nám, zašlete krátké intro na community@algorand.com

Navštivte nás na sociálních sítích

Partner eventu

Share with friends

Date and Time

Location

Paralelní Polis

Dělnická 475/43

170 00 Prague

Czechia

View Map

Save This Event

Event Saved