Skip Main Navigation
Page Content

Save This Event

Event Saved

קריאה למקרא - כנס מורים לתנ"ך בבתי ספר העל יסודיים בתל אביב

החוג למקרא באוניברסיטת תל אביב, עיריית תל-אביב-יפו ורשת החינוך אנקורי. חניה חינם לנרשמים מראש

Wednesday, September 27, 2017 from 1:00 PM to 6:00 PM (IDT)

קריאה למקרא - כנס מורים לתנ"ך בבתי ספר העל יסודיים בתל...

Ticket Information

Type End Quantity
סדנה 1: סוגיות במחלוקת מאז ו״עד עצם היום הזה״ | דלית רום-שילוני Sep 27, 2017 Free  
סדנה 2: הוראת סיפור דוד ובת שבע כדגם לשילוב כלים טכנולוגיים בהוראה | רחל בורובסקי Sep 27, 2017 Free  
סדנה 3: שאלות סביבה וקיימות במקרא | אביגיל בר-לב Sep 27, 2017 Free  
סדנה 4: שנאה, יריבות ועקרות: בראשית כ״ט בקריאה פמניסטית | עדי שטרן Sep 27, 2017 Free  

Who's Going

Loading your connections...

Share קריאה למקרא - כנס מורים לתנ"ך בבתי ספר העל יסודיים בתל אביב

Event Details

רישום לסדנאות | 27.9.2017

החלק השני של כנס קריאה למקרא יורכב מארבע סדנאות בנושא לימודי התנ"ך 30% לבגרות.

הסדנאות יתקיימו בבניין רוזנברג באוניברסיטת תל אביב: בשעה 16:00-17:00. 

חניה חינם באוניברסיטה לנרשמים מראש. 

הסדנאות מתקיימות במקביל. אנא הירשמו לסדנה אחת בלבד לאדם.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

סדנה 1: סוגיות במחלוקת מאז ו״עד עצם היום הזה״ | דלית רום-שילוני

מיקום: כיתה 102, בניין רוזנברג, אוניברסיטת תל אביב

כיצד, אם בכלל, אפשר להביא לדיון בשיעורי תנ״ך סוגיות שבהן הציבור הישראלי-היהודי בהווה מתלבט (לעתים מתגושש ממש)? בין שאנחנו יודעים ובין שלא, נדמה ששורשיהן של מחלוקות רבות בחברה הישראלית בהווה נעוצים רחוק בעברו של העם, וחוזרים אל היצירה המקראית. רבים מן המתנצחים עושים שימוש בתנ״ך, כל אחד בדרכו וכל אחד לצרכיו.

הסדנה מבקשת להציג דוגמאות לדיון מתוך נושאים, כגון: תפיסות המלחמה, אלהים ואדם בניצחון ובתבוסה; מוצאנו החיצוני (או: זכותנו על הארץ?); ישראל והתפוצות; קנאות דתית; מחאה חברתית, ועוד … מנקודת מוצא בהווה הישראלי נחזור אל היצירה המקראית, על מנת להציג את ריבוי הדעות השורר בשאלות אלה כבר עד וסביב למחצית הראשונה של האלף הראשון לפה״ס. השאלות המרכזיות שנתחבט בהן הן שאלות הנוגעות לרלוונטיות של התנ״ך לנו כמורים ולתלמידינו, והאפשרות לפתוח צוהר ללימוד נושאים במחשבה המקראית אשר לא נס ליחם בחברה הישראלית-היהודית המודרנית.

דלית רום-שילוני היא פרופסור-חבר בחוג למקרא, אוניברסיטת תל אביב. עוסקת בתאולוגיה מקראית, עולם המחשבה הדתית, תפיסות אלהים ותפיסות לאומיות ביצירה המקראית, ובמיוחד בספרות המאות הששית והחמישית לפה״ס. הספרים שנמצאים במוקד עניינה הם ספר מלכים; ספרי הנבואה, ובראשם ירמיה ויחזקאל; וכן השירה המקראית בתהלים ומגילת איכה. דלית עוסקת בפרשנות פנים-מקראית בספרות הנבואה ובשימוש של נביאים במסורות מן התורה, והיא עומדת בראש פרויקט המילון לתמונות הטבע ביצירה המקראית (DNI Bible Project, Dictionary of Nature Imagery of the Bible).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

סדנה 2: הוראת סיפור דוד ובת שבע כדגם לשילוב כלים טכנולוגיים בהוראה | רחל בורובסקי

מיקום: כיתה 103, בניין רוזנברג, אוניברסיטת תל אביב

בסדה נעסוק בלימוד ובהוראת סיפור דוד ובת שבע (שמ"ב יא) באמצעים טכנולוגיים שמטרתם לגוון את שיטות ההוראה, להפוך את השיעור לשיתופי, ולהעביר ללומד את המשקל העיקרי בלימוד. כמו כן נלמד כלים משחקיים שיכולים לסייע להפוך כל שיעור תנ"ך לשיעור כיפי ומעניין. בחלק הראשון של הסדנה נחווה בעצמנו את הלימוד, ובחלק השני של הסדנה נקיים רפלקציה על הכלים הטכנולוגיים ואופן שימושם. על משתתפי הסדנה להביא לפטופים אישיים.

רחל בורובסקי היא מתרגלת (מדריך דוקטור) בקורסי תרגיל טקסטואלי למתחילים ולמתקדמים של החוג למקרא, אוניברסיטת תל אביב, בנוסף היא בשלבים מתקדמים של עבודת הדוקטורט שלה (בהנחיית פרופ' דלית רום-שילוני) בנושא: 'ביטויים של פולחן בספרות הנבואה'. כמו כן, היא חברה בצוות 929 ובצוות מקרא במט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית), ומנהלת תוכן של חידון התנ"ך לנוער.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

סדנה 3: שאלות סביבה וקיימות במקרא | אביגיל בר-לב

מיקום: כיתה 104, בניין רוזנברג, אוניברסיטת תל אביב

ההנחה הערכית-פדגוגית מאחורי סדה זו היא שבמאה ה-21 המשבר האקולוגי הוא סוגיה בינלאומית בוערת, וכי שאלות של קיימות, סביבה ויחס לבעלי-חיים רלוונטיות לסדר יומם של רבים מהתלמידים, שלעיתים נחשפים לנושא באמצעי התקשורת והרשתות החברתיות. בסדנה יוצע שהעיסוק בנושאים אלו בשיעורי תנ"ך מאפשר לתלמידים ליצור קשר בין החומר הנלמד לבין עולמם החווייתי, התרבותי והערכי, ולהתמודד עם הטקסט המקראי בדרך יצירתית ומתוך חשיבה ביקורתית.

בסדנא זו נעסוק בתכנים מקראיים המציעים זוויות שונות להתמודדות עם שאלות של יחסי האדם עם סביבתו ושל צער בעלי-חיים, כגון: סיפורי הבריאה (בראשית א ו-ב), סיפורי המבול (בראשית ו-ט), חוקי החומש וספרות החוכמה. בסדנא תוצענה אפשרויות ללימוד ערכי, ביקורתי וחווייתי בטקסטים אלו באמצעות דרכי הוראה שונות: הוראה פרונטאלית, דיונים בכיתה, למידת עמיתים ועבודות חקר הנדרשות מן התלמידים במסגרת ההערכה החלופית (עיוניות או PBL).

אביגיל בר-לב היא מורה לתנ"ך ולמחשבת ישראל בתיכון ומנחה פדגוגית להוראת תנ"ך במכללת לוינסקי. בימים אלה היא בשלבים מתקדמים של עבודת הדוקטור במקרא, באוניברסיטת ת"א.  מחקרה עוסק בספרות החכמה המקראית דרך דיון בסוגיות אקולוגיות של קיימות ושל יחסי אדם-חיה. היא מרכזת את פורום תלמידי המחקר למקרא באוניברסיטת תל אביב. בנוסף לפעילותה האקדמית, אביגיל פעילה בעמותת 'אנונימוס' לזכויות בעלי חיים.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

סדנה 4: שנאה, יריבות ועקרות: בראשית כ״ט בקריאה פמניסטית | עדי שטרן

מיקום: כיתה 105, בניין רוזנברג, אוניברסיטת תל אביב

לאה ורחל הן נשותיו של יעקב אבי האומה וסיפורן מסופר מבעד לנרטיב המקראי העוסק בדמותו. דיו רב נשפך על אהבתו של יעקב לרחל, על עקרותה הממושכת ועל יריבותן של האחיות. בסדנה נבקש להסיט את אור הזרקורים מדמותה של רחל, האישה המועדפת על יעקב (ועלינו), לעברה של לאה, האישה השנואה.

יחד נזהה את האותות והסימנים בטקסט (*מוטיבים טקסטואליים) המשמשים לקריאה פמניסטית בבראשית כ"ט, נראה כיצד יריבותן של האחיות מעוצבת במסגרתו ונחשוף את השיעתוק המגדרי המונח בבסיס הטקסט. לשם כך נעזר בטקסטים מכוננים נוספים מהקורפוס המקראי הנוגעים לעיצוב דמויותיהן של נשים במקרא ככלל.

לבסוף, נפרש את עצבותה של לאה בראי הטראומה החברתית - נשית הנובעת מנסיבות חייה ומאותו שיעתוק מגדרי המלווה אותה, ואת הנשים כולן, עד ימינו אנו. יחד, נפיח חיים בדמותה של לאה ונחשוף קול נשי שהושתק והודחק מהשיח ומפרשנותו שנים ארוכות.

עדי שטרן היא מורה לתנ"ך בתיכון אנקורי תל-אביב, בעלת תואר ראשון בפילוסופיה ובתכנית הרב תחומית במדעי הרוח, ותלמידת תואר שני במקרא באוניברסיטת תל אביב. היא כותבת בימים אלו את עבודת התיזה שלה העוסקת בנושא, טראומה ומגדר במקרא. 

Have questions about קריאה למקרא - כנס מורים לתנ"ך בבתי ספר העל יסודיים בתל אביב? Contact החוג למקרא באוניברסיטת תל אביב, עיריית תל-אביב-יפו ורשת החינוך אנקורי. חניה חינם לנרשמים מראש

Save This Event

Event Saved

When & Where


הסדנאות יתקיימו בבניין רוזנברג
אוניברסיטת תל אביב
תל אביב
Israel

Wednesday, September 27, 2017 from 1:00 PM to 6:00 PM (IDT)


  Add to my calendar

Organizer

החוג למקרא באוניברסיטת תל אביב, עיריית תל-אביב-יפו ורשת החינוך אנקורי. חניה חינם לנרשמים מראש

  Contact the Organizer
קריאה למקרא - כנס מורים לתנ"ך בבתי ספר העל יסודיים בתל אביב
Seminar Family & Education

Interested in hosting your own event?

Join millions of people on Eventbrite.

Please log in or sign up

In order to purchase these tickets in installments, you'll need an Eventbrite account. Log in or sign up for a free account to continue.