Free

20. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası - 20th International Turkish Draug...

Event Information

Share this event

Date and Time

Location

Location

Bursa Mustafakemalpaşa

Katlı Pazar Yeri

Mustafakemalpaşa, Bursa Province

Turkey

View Map

Event description

Description

Türk Daması Federasyonu ve Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl 23-25 Agustos tarihleri arasında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Katlı Merkez Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.


Dünyadaki ve Türkiye’deki dama oyuncularını bir araya getirmek ve Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan Türk Daması oyununa yeniden hayat vermek amacıyla, Türk Daması Federasyonu ve Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından 20. kez düzenlenen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl 23-25 Agustos tarihlerinde, “Damanın Kırkpınarı” olarak bilinen Mustafakemalpaşa’da Katlı Merkez Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.

2000 yılından bu yana Bursa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığınca başarıyla gerçekleştirilen Türk Daması Şampiyonası, bu yıl da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve sponsorlarımızın da katkıları ile “Damanın Kırkpınarı”na yaraşır bir şekilde yapılacaktır.

Şampiyonaya kayıt bedeli 20 Agustos 2019 tarihine kadar 40 TL'dir. 20 Ağustos tarihinden önce kayıtların yaptırılması son günlere kalınmaması tavsiye edilir. Son günlere bırakılan kayıtlar oyuncu listesinin kesinleşmesini ve turnuvanın başlamasını geciktirmekte ve teknik ekibe büyük zorluk yaşatmaktadır. Bu nedenlerle geç kayıt yaptıranlar daha yüksek ücret ödeyeceklerdir.

20-21-22 Agustos tarihlerinde yapılacak geç kayıtlarda 80 TL alınacaktır. Turnuvanın ilk günü olan 23 Agustos 2019 tarihinde kayıt yaptırmak isteyenler ancak saat 11:00 e kadar 150 TL kayıt parası ödeyerek kayıt yaptırabileceklerdir. Kayıt ücretleri, açıklama alanına ISIM SOYAD yazılarak aşağıdaki banka hesabına TL olarak havale/eft ile yatırılabilir. Türk Daması Federasyonu, Garanti Bankasi İstanbul Esentepe Şubesi (347), IBAN : TR250006200034700006297231.

31 Agustos Cuma günü saat 10.00’da yapılacak açılış töreninin ardından hakem heyetinin eşleştirmesiyle 14:00'te başlayacak olan şampiyonada bu yıl 180 sporcu yarışacak. Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı 9 tur üzerinden yapılacak yarışmada, birinciye (damacıbaşı) 3000 TL, ikinciye 2000 TL, üçüncüye ise 1000 TL para ödülü verilecek. İlk ona giren oyunculardan sırasıyla dördüncüye 500, beşinciye 400, altıncıya 300, yedinciye 250, sekizinciye 200, dokuzuncuya 150 ve onuncuya da 100 TL ödül verilecektir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle padişah Abdülaziz döneminin gözde oyunları arasında yer alan Türk Daması, günümüzde Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin özel çabalarıyla geniş kitlelere ulaşıyor. Kıvrak zekânın ürünü olan ve usta-çırak ilişkisiyle büyüyen dama, aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında da “Türk Daması” adıyla hala yaygın bir biçimde oynanıyor.

Türk Daması’nın toplumsal ve kültürel değerlerimizden biri olduğunu belirten ve sosyal iletişimdeki önemini vurgulayan Türk Daması Federasyonu Başkanı M. Muzaffer Ceylan, “Sevgi, saygı, sabır, azim, yardımlaşma, mütevazilik gibi Türk Daması camiasının ortak değerleri, günümüzde dama sporunun öneminin farkında olan sponsor firmaların çok değerli destekleriyle 7’den 70’e herkese ulaşıyor. Hedefimiz; gençlerin katılımını her yıl daha fazla artırarak şampiyonaların sürmesini sağlamak ve böylece, tarihi antik çağlara uzanan bu sporu yüzyıllar boyu yaşatmak” dedi.


Detaylı bilgi almak için:

Muzaffer CEYLAN : +90 530 466 18 77

Necip ÇELİK : +90 506 533 49 25

http://www.turkdamasi.org.tr/

Share with friends

Date and Time

Location

Bursa Mustafakemalpaşa

Katlı Pazar Yeri

Mustafakemalpaşa, Bursa Province

Turkey

View Map

Save This Event

Event Saved