Contact CNUG for event and ticket information.

This event has ended!

View current events hosted by CNUG

Unit testing med AutoFixture

Thursday, October 7, 2010 from 4:00 PM to 6:00 PM (GMT+0100)

København, Denmark

Unit testing med AutoFixture

Ticket Information

Type End     Quantity
cnug member Ended Free  

Event Details

En af de største udfordringer ved at skrive vedligeholdbare unit tests er at undgå det, der kaldes overspecificerede tests – det vil sige tests, der i for høj grad er koblet med implementeringsdetaljer som i virkeligheden er den enkelte test uvedkommende. Dette ses oftest ved at testens Fixture (altså hele konteksten der skal køres i stilling før man kan udføre den egentlige test) fylder væsentligt mere end testen selv.

AutoFixture (http://autofixture.codeplex.com/) er et .NET open source library der er designet til at adressere denne problemstilling. Det benytter Reflection og forskellige conventions til at tage sig af alle de detaljer der ikke er vigtige, sådan at man som test-udvikler kan koncentrere sig om at skrive unit tests der fokuserer på det væsentlige.

I dette foredrag vil AutoFixture's opfinder gennem eksempler vise hvordan man kan reducere komplekse unit tests til simplere unit tests der er lettere at vedligeholde. Deltagerne opfordres til på forhånd at indsende eksempler på væmmelige unit tests, så vi kan se om AutoFixture kan hjælpe til at gøre dem simplere.

Taler: Mark Seemann | Blog: blog.ploeh.dk | Teknisk level: 300

 

 

 

 

Attendee List Sort by: Date | First Name | Last Name
Show More

When & Where



PROSA
Vester Farimagsgade 37a
1606 København
Denmark

Thursday, October 7, 2010 from 4:00 PM to 6:00 PM (GMT+0100)


  Add to my calendar

Hosted By

CNUG



Copenhagen .NET User Group

Vores mål er at afholde brugergruppemøder i københavnsområdet om forskellige teknologier relateret til .NET platformen, niveauet varierer en smule men se nærmere på de enkelte arrangementer.

Du kan se kommende og tidligere afholdte arrangementer på cnug.dk eller abonnere på vores RSS feed med kommende arrangementer.

Du kan tilmelde dig CNUG ved at melde dig ind i vores LinkedIn gruppe, herigennem vil du får information om kommende møder og være med i diskussioner om gruppen og tekniske emner.