De fleste har efterhånden hørt om Test-Driven Development (TDD) og har måske prøvet at skrive et par enkelte unit tests. Mange støder dog hurtigt på forskellige udfordringer når TDD skal afprøves på professionelle softwareprojekter. Hvordan håndterer man UI? Hvordan implementerer man databaseadgang? Hvordan sikrer man at de resulterende unit test ikke er for vedligeholdelseskrævende?
Vi springer introduktionen af TDD over og vil i stedet ved hjælp af eksempler se hvordan man bedst forholder sig til sådanne udfordringer. Det vil hurtigt føre ind på emner som Dependency Injection (også kendt som Inversion of Control) og Test Doubles (også kendt som Mock Objects).
Kendskab til C# påkrævet.
Taler: Mark Seemann (http://blog.ploeh.dk)
Copenhagen .NET User Group
Vores mål er at afholde brugergruppemøder i københavnsområdet om forskellige teknologier relateret til .NET platformen, niveauet varierer en smule men se nærmere på de enkelte arrangementer.
Du kan se kommende og tidligere afholdte arrangementer på cnug.dk eller abonnere på vores RSS feed med kommende arrangementer.
Du kan tilmelde dig CNUG ved at melde dig ind i vores LinkedIn gruppe, herigennem vil du får information om kommende møder og være med i diskussioner om gruppen og tekniske emner.
| View other CNUG events |
|
|
Contact the Host |
|
|
Subscribe to receive notifications of future events by this host |