Contact CNUG for event and ticket information.

This event has ended!

View current events hosted by CNUG

Dobbelt event: SAPIT (AOP) & Kanban

Tuesday, October 4, 2011 from 5:00 PM to 9:00 PM (GMT+0100)

København,

Ticket Information

Type Remaining End     Quantity
CNUG Member   more info 23 tickets Ended Free  

Event Details

Denne aften prøver vi os med to præsentationer. Præsentationerne er indholdsmæssigt vidt forskellige, men de er begge særdeles relevante.

SAPIT af Mikkel Toudal Kristiansen

Alle udviklere kender til udfordringerne, når eksterne ressourcer skal bringes til at spille sammen. Alle mulige fejlscenarier kan opstå, f.eks. udfald på netværket, services der er nede, manglende diskplads etc. Ønsker man at bygge robusthed overfor disse eksterne afhængigheder ind i sin applikation, så bliver koden hurtigt mudret til med retry-, timeout- og fejlhåndteringskode. Det bliver hurtigt svært at gennemskue hvad formålet med koden egentlig er, og fejlsøgning bliver meget tidskrævende. Oven i hatten kommer så de typiske problemer med kopieret kode og kaskade-rettelser, når nye tiltag skal implementeres. En måde at løse disse udfordringer på er at benytte Aspect Oriented Programming (AOP) til systematisk håndtering integrationsproblemerne. SAPIT er et lille (open source) toolkit, der benytter AOP og IoC containere, og du kan bruge det til at bygge robusthed ind i dine applikationer, let og overskueligt.

Kanban af Kaj Bonfils

Agile udviklingmetoder er efterhånden defacto ved større projekter. Tendensen er gået mod at forsimple metodikken - f.eks. fra rup, som var trendsættende i de starten af forrige årtti til scrum, som de seneste år har været det forretrukne agile buzzword. Men fælles for begge metodikker er, at de kræver en meget høj forankring i organisationen, og dermed ofte er svære at implenentere fuld ud. Ofte ender man med Scrumbut i stedet (e.g. We do scrum BUT we dont do standups), og dermed mister man en del af værdien ved at benytte metoden.

Kanban er en yderligere simplificering af scrum, som giver størstedelen af gevinsterne ved Scrum, men er langt simplere at implementere.

På CNUG eventen forklarer jeg de grundlæggende ideer om kanban, og fortæller hvad det betyder for et udviklingshold. Jeg beskriver også ideerne bag "Personal Kanban" som kan være en stor hjælp i det daglige arbejde for den enkelte udvikler.

Attendee List Sort by: Date | First Name | Last Name
Show More

When & Where



CodeHouse
Amerikavej 15B, 1. sal
København, 1756

Tuesday, October 4, 2011 from 5:00 PM to 9:00 PM (GMT+0100)


  Add to my calendar

Hosted By

CNUG



Copenhagen .NET User Group

Vores mål er at afholde brugergruppemøder i københavnsområdet om forskellige teknologier relateret til .NET platformen, niveauet varierer en smule men se nærmere på de enkelte arrangementer.

Du kan se kommende og tidligere afholdte arrangementer på cnug.dk eller abonnere på vores RSS feed med kommende arrangementer.

Du kan tilmelde dig CNUG ved at melde dig ind i vores LinkedIn gruppe, herigennem vil du får information om kommende møder og være med i diskussioner om gruppen og tekniske emner.